Bruksela przedłuża okres ochronny związany z PED

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2014,13:00 Aktualizacja: 18-12-2014,13:03
A A A
Do 31 października 2015 roku Unia Europejska stosować będzie środki ochronne związane z epidemiczną biegunką świń - postanowiła Komisja Europejska.
 
Pierwsze rozporządzenie w tej sprawie Bruksela wydała w ubiegłym roku po doniesieniach o pojawieniu się w Ameryce Północnej nowej koronawirusowej choroby jelitowej świń, wywołanej m.in. wirusem PED - przypomina Fammu/Fapa. 
 
Trzoda chlewna importowana do Wspólnoty z USA i Kanady musi być badana na obecność tego wirusa. Środki ochronne miały być stosowane do 12 stycznia 2015 r. 
 
Od momentu przyjęcia przepisu, sytuacja epidemiologiczna w państwach trzecich dotkniętych chorobą jelitową świń nie zmieniła się pod względem ryzyka rozprzestrzeniania się wirusów. 
 
W opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wirusy epidemicznej biegunki świń mogą być przenoszone przez zakażone zwierzęta, ich odchody, pasze i przedmioty zanieczyszczone odchodami. 
 
Po otrzymaniu tego opracowania oraz w obliczu rozwoju sytuacji epidemiologicznej środki ochronne stosowane przez UE będą dłużej obowiązywały - na myśl kolejnego rozporządzenia - aż do 31 października 2015 r.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj