Amerykańska soja zalewa Wspólnotę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2018,8:50 Aktualizacja: 21-09-2018,8:57
A A A

USA stały się głównym dostawcą nasion soi do UE. Obecnie amerykański udział w tym rynku wynosi 52 proc., rok temu było to 25 proc. - informuje Komisja Europejska. To efekt chińsko-amerykańskiej wojny handlowej.

Soja stała się jednym z głównych elementów amerykańsko-unijnego porozumienia handlowego i wspólnego oświadczenia, które prezydent USA Donald Trump i szef KE Jena-Claude Juncker zawarli i ogłosili 25 lipca w Waszyngtonie.

negocjacje handlowe usa-ue, donald trump, Jean-Claude Juncker, import soi z usa

Import soi z USA lawinowo rośnie. Juncker dogadał się z Trumpem

UE zwiększyła w ciągu ostatniego roku import nasion soi z USA o 283 proc. i ten trend powinien być kontynuowany - informuje KE. To nawiązanie do umowy szefa KE Jean-Claude'a Junckera i prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie handlu. Soja jest...

Strony zgodziły się w nim na zwiększenie handlu pewnymi produktami w kilku sektorach, w tym na zwiększenie eksportu soi z USA do UE. To dlatego KE opublikowała sprawozdania na ten temat.

Eksperci podkreślają, że to nie Trump sprzedaje soję, a Juncker ją kupuje, bo zajmuje się tym rynek. Wspomnienie o soi w porozumieniu między USA i Unią miało być przekazem skierowanym do amerykańskich rolników, którzy obawiali się o eksport w warunkach wojny handlowej Waszyngtonu z Pekinem.

Po nałożeniu przez USA ceł na Chiny Pekin w odpowiedzi nałożył odwetowe taryfy na import dóbr z USA, w tym nasion soi. Chiny to dla USA wielki rynek dla eksportu soi, a na świecie największymi eksporterami tych nasion są USA i Brazylia.

Z powodu chińskich ceł na soję, Chińczycy importują jej mniej z USA. Z tego powodu eksport amerykański został przekierowany do UE, bo ceny amerykańskiej soi spadły i Europejczykom jest korzystniej kupować ją z USA niż z Brazylii.

soja, uprawa soi, AgeSoya, krzyżowania międzygatunkowe

Soja to ciekawy kierunek. Rolnicy zainteresowani uprawą

Naukowo-Badawcze Centrum Rozwoju Soi AgeSoya 30 sierpnia zaprosiło rolników do Janowa Lubelskiego na pierwszą prezentację rezultatów międzynarodowych badań w zakresie krzyżowań międzygatunkowych. Firma ta prowadzi prace wdrażania do...

Dlatego z danych KE wynika, że import ze Stanów Zjednoczonych tej rośliny wzrósł o ponad 130 proc. w okresie od lipca do połowy września br. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

W imieniu KE Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa podkreśla, że "realizowane jest zobowiązanie przewodniczącego Junckera i prezydenta Trumpa do zwiększenia wymiany handlowej, w szczególności w przypadku nasion soi".

- Jest to odzwierciedleniem zarówno naszych długotrwałych stosunków handlowych, jak i jeszcze większych potencjalnych osiągnięć dzięki współpracy na ich podstawie - powiedział.  

Drugim głównym dostawcą soi do UE jest Brazylia (40 proc. udziału rynkowego), a na kolejnych miejscach są: Kanada (2,3 proc.), Paragwaj (2,3 proc.) i Urugwaj (1,7 proc.).

Obecnie UE importuje rocznie ok. 14 mln ton nasion soi, która jest istotnym źródłem białka w produkcji pasz dla zwierząt, w tym kurcząt, świń i bydła, jak również wykorzystywana jest w produkcji mleka. KE podkreśla, że nasiona soi z USA stanowią bardzo atrakcyjną opcję paszową dla europejskich importerów i użytkowników ze względu na ich konkurencyjne ceny.

Daniel Rosario, rzecznik KE nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, jaki procent sprowadzonej z USA do UE soi to soja genetycznie modyfikowana. - Obawiam się, że nie mamy tych danych, ponieważ nie ma oddzielnej linii taryfowej dla tych produktów. Podsumowując, jeśli chodzi o GMO, importujemy wyłącznie odmiany GMO, które są dopuszczone na rynek UE - poinformował Rosario.

Dodał, że UE jest bardzo czujna, jeśli chodzi o GMO, i żadna nowa odmiana nie może wejść na rynek bez otrzymania odpowiednich zgód.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj