Żywność na święta była droższa niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Nikodem Chinowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2017,13:55 Aktualizacja: 21-04-2017,14:40
A A A

Ceny żywności w okresie Wielkanocy były wyższe niż przed rokiem o ok. 10 proc. - ocenił Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. W całym roku ceny żywności będą stabilne, a zbiory zbóż mogą przekroczyć 30 mln ton.

- Mamy bardzo niską bazę z 2015 i 2016 roku, w bieżącym nastąpi wyrównanie do średnich poziomów z wielolecia. Nie był to radykalny wzrost, (...) rzędu ok. 10 proc. - powiedział polityk. Jego zdaniem dynamika wzrostu cen żywności ma w kolejnych miesiącach spaść.

jajka, wielkanoc, chów ekologiczny, kury nioski

15 jaj w okresie Wielkanocy. Tyle zjada przeciętny Polak

Jajka są chętnie spożywane o każdej porze roku, jednak podczas Wielkanocy ich popularność znacznie rośnie. Rocznie Polacy zjadają średnio 150 jaj na osobę. Jak informuje TVP 1 aż jedna dziesiąta tej sumy czyli 15 przypada właśnie na trwające...

- Do lata ceny będą stabilne, w okresie letnim - sezonowo - spadną. Będą na poziomie zeszłorocznym. Dopiero jesienią nastąpi dalszy wzrost, ale ogólnie, w całym roku, jeśli porównać grudzień do grudnia, to ceny żywności będą zbliżone - powiedział wiceszef resortu.  

Zdaniem Boguckiego, stan ozimin jest "dobry". - Oziminy przechowały się, generalnie mówiąc, dobrze. Ale na razie jest jeszcze za wcześniej, by mówić o jakości zbiorów w lecie. Kluczowa będzie pogoda w kolejnych miesiącach. Wczesna wiosna, która przyszła w marcu, niesie ryzyko szkód w wyniku przymrozków wiosennych - powiedział.

Minister ocenił, że zbiory zbóż w tym roku mogą być lepsze niż zeszłoroczne i mogą przekroczyć 30 mln ton. Dane GUS wskazują, że w zbiory zbóż w 2016 roku wyniosły 29,9 mln t, o 7 proc. więcej rok do roku. - Sytuacja na razie jest dobra. Nie mamy też żadnych niepokojących sygnałów, jeśli chodzi o owoce i warzywa - stwierdził na koniec Bogucki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj