Żywność ma drożeć również w styczniu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2020,15:15 Aktualizacja: 16-01-2020,15:19
A A A

W styczniu, podobnie jak w grudniu, należy oczekiwać wyższej dynamiki cen żywności - ocenili eksperci ministerstwa rozwoju. Roczny wskaźnik cen będzie w tym miesiącu oscylował w okolicach poziomu 3,9 proc.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. wzrosły wobec listopada o 0,8 proc. W porównaniu z grudniem 2018 r. stawki zwiększyły się o 3,4 proc., wobec 2,6 proc. w listopadzie.

ceny żywności w indiach, ceny warzyw, Deepa Banu, Narodowe Biuro Statystyczne Indii

Ceny żywności oszalały. Warzywa droższe nawet o 60 procent

Tylko w grudniu warzywa w Indiach zdrożały o 60 proc., a inne podstawowe produkty spożywcze o 10-35 proc. Na bazarach coraz głośniej mówi się o kryzysie. Gospodarka rośnie najwolniej od 7 lat. - Ceny warzyw oszalały. Podstawowe produkty są...

"Dane zaprezentowane przez GUS dają pełniejszy obraz obszarów, które w największym stopniu przyczyniły się do przyspieszenia dynamiki cen w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z oczekiwaniami analityków MR była to kategoria transport, gdzie wzrost cen wyniósł +0,5 proc. rok do roku (wobec spadku w listopadzie o 3,4 proc.)" - wskazali analitycy resortu rozwoju.

Zaznaczyli, że w grudniu przyspieszyła ponadto dynamika cen żywności (mięso wieprzowe i cukier) i napojów bezalkoholowych (cała kategoria +6,9 proc. rok do roku). Na listopadowym poziomie utrzymało się natomiast spadkowe tempo cen nośników energii (-1,8 proc. r/r).

"W ocenie MR w styczniu roczny wskaźnik cen będzie oscylował w okolicach poziomu 3,9 proc. Choć w całym 2020 r. inflacja powinna ponownie znaleźć się w dopuszczalnym paśmie wahań NBP" - ocenił resort.

Zdaniem jego analityków w styczniu w kierunku nasilenia się presji inflacyjnej oddziaływać będą między innymi ceny w kategorii "Transport".

"Podobnie jak to miało miejsce miesiąc wcześniej, w styczniu 2020 r. należy również oczekiwać wyższej dynamiki cen żywności" - prognozuje MR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj