Związek alarmuje. Producenci zbóż dostaną rykoszetem przez "piątkę"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2020,8:05 Aktualizacja: 22-09-2020,8:10
A A A

W naszej ocenie przyjęcie nowej ustawy o ochronie zwierząt w proponowanym kształcie grozi nawet całkowitym załamaniem się rynku zbytu na polskie zboże - ostrzega Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Jeszcze przed przyjęciem tzw. piątki dla zwierząt PZPRZ w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zwrócił uwagę na istotne zagrożenia, jakie może spowodować dla polskich producentów wejście w życie nowych przepisów.

piątka dla zwierząt, andrzej duda, rolnictwo

Prezydent zawetuje piątkę dla zwierząt?

Podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników - zapowiedział w niedzielę w Warszawie prezydent Andrzej Duda....

"Związane są one przede wszystkim z przewidywanym w nowym prawie zakazem wykonywanego w naszym kraju uboju religijnego, dzięki któremu Polska od kilku lat jest czołowym eksporterem mięsa wołowego i drobiowego wyprodukowanego w systemie halal  i koszer. Wprowadzenie do polskiego prawa zakazu uboju religijnego uderzy przede wszystkim w małe gospodarstwa rolne hodujące bydło, gdyż to od nich pochodzi żywiec na eksport na potrzeby religijne" - czytamy w piśmie PZPRZ.

Wynika z niego, że producenci zbóż dostaną rykoszetem, bo hodowcy karmią zwierzęta m.in. paszami sporządzonymi na bazie krajowej wytwórczości zbożowej. Tym samym zakazanie uboju na potrzeby religijne przyniesie rolnikom stratę rzędu 20-30 proc. dochodów.

"W przypadku drobiu, co piąta sztuka drobiu ubijana w Polsce, ubijana jest właśnie w systemie halal lub koszer. Stanowi to 40 proc. eksportu polskiego mięsa drobiowego. Po wprowadzeniu zakazu, polska branża drobiarska, będąca jego głównym eksporterem w UE, z dnia na dzień może upaść, a w ślad za tym może nastąpić gwałtowne załamanie rynku zbytu na polskie zboże wykorzystywane do skarmiania zwierząt i drobiu" - wskazuje PZPRZ.

Dalej Związek zaznacza, że nasz kraj już ma coraz większe problemy z zagospodarowaniem swojej zbożowej produkcji. "Piątka dla zwierząt" jeszcze bardziej pogłębi tę sytuację.

"Tym samym może dojść do dużej destabilizacji rynku zbożowego, a wtedy zagrożony będzie rozwój zdecydowanej większości gospodarstw rolnych w Polsce. Dlatego apelujemy o interwencję Pana Premiera, o przedsięwzięcie kroków, które spowodują, że możliwość uboju religijnego nie zostanie w naszym kraju zniesiona" - zwrócili się do szefa rządu producenci zbóż.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu