Zupy piwne wyróżnione. Trafiły na ministerialną listę przysmaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2017,10:10 Aktualizacja: 29-06-2017,10:25
A A A

Prowadzona przez ministerstwo rolnictwa Lista Produktów Tradycyjnych wzbogaciła się o kolejny przysmak z województwa zachodniopomorskiego - bełczańskie zupy piwne.

Uroczyste wręczenie listu gratulacyjnego Grażynie Zarembie-Szubie, wnioskodawczyni odbyło się w Łobzie. Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa z uznaniem odnosił się do jej zaangażowania w pielęgnowanie tradycji wytwarzania bełczańskich zup piwnych.

Lista Produktów Tradycyjnych, przysmaki regionalne, żywność regionalna, żywność tradycyjna, małopolska

Lista tradycyjnych przysmaków wciąż rośnie

Małopolska zajmuje drugie miejsce wśród województw pod względem liczby przysmaków zarejestrowanych na prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa Liście Produktów Tradycyjnych. I zgłasza kolejne pozycje. - Dziedzictwo...

- Cieszę się, że pani trud docenił także minister rolnictwa i rozwoju wsi. To już 41 produkt z województwa zachodniopomorskiego wpisany na ministerialną listę - mówił samorządowiec.

Jaka jest historia tego przysmaku? "W dawnej kuchni pomorskiej piwo było najpopularniejszym napojem gaszącym pragnienie, ale przede wszystkim stanowiło bazę do przygotowywania zup. Po wprowadzeniu do jadłospisu kawy i herbaty znaczenie piwa zaczęło maleć. Jednak trunek ten dalej stanowił bazę do przygotowywania piwnych zup i polewek, co było szczególnie widoczne na szczecińskiej wsi. W celu wzmocnienia wartości odżywczych, a przede wszystkim uzupełnienia braku mięsa, dodawano do zup chleb" - opisuje serwis prasowy zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Współcześnie pod nazwą produktu bełczańskie zupy piwne, na bazie piwa ciemnego lub jasnego, wytwarzane są trzy rodzaje zup: piwna z chlebem i dodatkiem śledzia, piwna na mleku i piwo na ciepło z żytnim chlebem.

Lista Produktów Tradycyjnych liczy już 1698 pozycji. Najwięcej frykasów (219) zgłosiło Podkarpacie. Wiceliderem jest Małopolska (198), skąd pochodzą m.in. zarejestrowane ostatnio: kiełbasa małopolska, boczek domowy z Kasinki oraz synecka tradycyjna z Kasinki.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu