Zmiany ważne dla leśników wejdą w życie o rok później

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2015,14:40 Aktualizacja: 21-12-2015,10:24
A A A
Senat poparł zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku. Nadleśnictwa jeszcze przez rok nie będą więc musiały zwracać się do regionalnych dyrektorów ochrony środowiska o wydawanie indywidualnych zezwoleń na prowadzenie działań w sprawie gospodarki leśnej. 
 
Nowela wydłuża vacatio legis (do 1 stycznia 2017 r.) niektórych przepisów Prawa ochrony środowiska, które miały wejść w życie 24 grudnia br.
 
Chodzi o przepisy, które likwidowały naruszenia polskiego prawa w stosunku do unijnych dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Ustawa z 9 października 2015 r. umożliwiła regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska wydawanie decyzji zezwalających na odstępstwa od zakazów np. umyślnego zabijania, niszczenia siedlisk, w stosunku do wszystkich gatunków objętych ochroną, jeśli wynikają one z prowadzenia zabiegów gospodarczych w leśnictwie.

las, pożar, zagrożenie pożarowe, UE, Last Państwowe

Polskie lasy będą lepiej chronione. Pomogą pieniądze z UE

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w ubiegłym roku w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe wybuchło 1825 pożarów, które objęły powierzchnię 561 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga...
Zgodnie z obowiązującymi przepisami takie decyzje miałyby podlegać kontroli i mogłyby być ewentualnie cofnięte. Według PiS przyjęcie noweli jest bardzo potrzebne i pozwoli uniknąć paraliżu w gospodarce drzewnej w Polsce.
 
Podczas debaty w Senacie Mieczysław Augustyn (PO), zwrócił uwagę, że wydłużenie obowiązywania starych przepisów jest niezgodne z prawem wspólnotowym. 
 
Na sprzeczność noweli z prawem UE podczas prac w Sejmie, zwróciło także uwagę Biuro Analiz Sejmowych. Wskazało, że przepisy zaproponowane w ustawie z 9 października w pełniejszym stopniu zapewniają wdrożenie dyrektyw UE.
 
Z tą argumentacją nie zgodziła się Alicja Zając (PiS), która przekonywała, że nowelizacja jest zgodna z prawem unijnym.
 
Nowela ma wejść w życie 23 grudnia br. Teraz trafi do prezydenta.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj