Zmiany w emeryturach. 600 doradców odpowie na każde pytanie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2017,12:45 Aktualizacja: 02-07-2017,13:00
A A A

Prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach ZUS od poniedziałku będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata.

3 lipca resort rodziny i pracy wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych rozpoczną w Warszawie kampanię w tej sprawie. ZUS przygotowuje się w ten sposób do wchodzącego w życie 1 października obniżonego wieku emerytalnego. Kobiety uzyskają prawa emerytalne w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat.

długi emerytów, emeryci, renciści, Adam Łącki, krajowy rejestr długów, krd

Emeryci mają miliardy złotych długów

3,11 mld zł wynosi zadłużenie 238 tys. emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Ich średni dług wynosi 13 tys. zł. W sobotę weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi komornik musi zostawić przynajmniej 75 proc., a nie...

Prof. Gertruda Uścińska, prezes zakładu zachęca osoby, które jeszcze nie wystąpiły o obliczanie kapitału początkowego, potrzebnego do wyliczenia emerytury, by to jak najszybciej zrobiły.

Dodała, że ze wszystkich 331 tys. osób, które od 1 października do końca roku będą mogły w związku z obniżeniem wieku emerytalnego ubiegać się o świadczenie aż 93 tys. nie miało dotąd ustalonego kapitału.

Prezes zaznaczyła, że nie ma terminu na złożenie wniosku i dokumentów dla ustalenia kapitału początkowego, ale warto to zrobić jak najszybciej, niezależnie od przyszłej decyzji o tym, czy ktoś skorzysta z prawa do emerytury od razu, czy będzie dalej pracował.

- Chodzi o dokumenty sprzed 1 stycznia 1999, pozostałe dane są na elektronicznym koncie w ZUS. Każdy okres ubezpieczenia jest ważny, nawet jeśli był to krótki okres, warto go zgłosić, bo ma to wpływ na wysokość przyszłej emerytury - podkreśliła profesor.

Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement