Zdrowie psychiczne wystawione na ciężką próbę. KRUS radzi rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2020,12:30 Aktualizacja: 08-04-2020,12:34
A A A

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego apeluje do rolników, by zadbali o zdrowie psychiczne i spróbowali ograniczyć stres związany przede wszystkim z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

KRUS podkreśla, że stres to reakcja organizmu na czynniki, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają możliwości skutecznego poradzenia sobie z nimi. Przyczyną są mniejsze lub większe stresory. A teraz oddziaływują te największe - katastrofalne.

krus, składki na ubezpieczenia rolników, renty i emerytury rolnicze

KRUS: zwolnienie ze składek, zasiłek opiekuńczy...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wystosowała komunikaty o zwolnieniu z opłacania składek za drugi kwartał 2020 r., zasiłku opiekuńczym przysługującym z tytułu opieki nad dziećmi i przedłużeniu wypłat rent rolniczych i innych świadczeń....

"Cały świat od tygodni zmaga się z pandemią koronawirusa. (…) Boimy się zakażenia, martwimy o naszych bliskich, o źródła utrzymania. Jesteśmy poddawani wielu ograniczeniom w życiu codziennym (…). To wszystko sprawia, że nasze zdrowie psychiczne wystawione jest na ciężką próbę. Ekstremalnego stresu doświadczają również mieszkańcy wsi, którzy mają problemy ze zbytem produktów rolnych. Martwią się także o bliskich, którzy często pracują za granicą" - podkreśla Kasa.

Jak zaznacza, choć wydaje się, że na terenach wiejskich łatwiej znieść ograniczenia swobodnego przemieszczania się, gdyż ludzie mają więcej swobody oraz przestrzeni, a także możliwość kontaktu z przyrodą, nie znaczy to, że ludzie nie są zestresowani.

"Koronawirus pojawił się wiosną, gdy rolnicy zwykle rozpoczynają pełną parą prace polowe, przygotowują się do uruchomienia produkcji, robią zakupy oraz załatwiają wiele spraw urzędowych. Obecna sytuacja bardzo im to utrudnia. Wirus jest niewidoczny, często nie daje objawów, nie wiemy też kto jest jego nosicielem i kogo należy unikać oraz jak długo to zagrożenie może potrwać. Warto więc już teraz zadbać o zdrowie psychiczne i spróbować ograniczyć stres" - zaznacza KRUS.

waloryzacja emerytur i rent rolniczych, krus, świadczenia, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Waloryzacja emerytur. KRUS podaje o ile

Od 1 marca w związku z coroczną waloryzacją wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak zaznacza w komunikacie, chodzi o wszystkie emerytury i renty rolnicze przyznane do 29 lutego 2020 r....

Oczywiście stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, a organizm jest wówczas coraz bardziej osłabiony, spada jego odporność. Trzeba zatem zadbać o dietę, odpowiednią ilość snu, relaks, kontakt z rodziną.

"Nie jesteśmy w tej sytuacji sami, zmagają się z nią miliony ludzi na świecie. Dlatego nie ulegajmy pesymizmowi i zniechęceniu, bądźmy aktywni na wielu płaszczyznach naszego życia. Przymusową izolację każdy z nas może potraktować jako szansę na zajęcie się sprawami, na które do tej pory nie było czasu. Czytajmy, gotujmy, szydełkujmy, oglądajmy filmy z bliskimi. Poza pracą w polu, możemy zrobić generalne porządki w domu oraz w obejściu, posadzić kwiaty w ogrodzie, naprawić narzędzia i maszyny, urządzić bezpieczne miejsca do zabawy dla dzieci, wyrównać lub utwardzić nawierzchnię podwórza" - apeluje Kasa.

Warto również poprawić bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie, m.in. przygotować miejsce na przechowywanie pestycydów, nakleić taśmy ostrzegawcze np. na progach, schodach, zamontować barierki i poręcze przy schodach i otworach zrzutowych, uprzątnąć ciągi komunikacyjne czy wykonać odprowadzenie wód opadowych.

"Świetnym sposobem na wypełnienie czasu jest również podnoszenie swoich kwalifikacji, m.in. przez udział w przydatnych w prowadzeniu działalności rolniczej kursach online, np. księgowości w gospodarstwie, BHP" - podpowiada Kasa.

Przypomina przy okazji numer telefonu zaufania dla osób w kryzysie psychicznym uruchomiony przez rząd: 800 702 222 (czynny całą dobę). Sporo informacji w tym zakresie można też znaleźć tutaj.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement