Zbadają, czy ciągnik może pracować na oleju roślinnym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2015,13:30 Aktualizacja: 24-10-2015,13:39
A A A
Ciągnik właściciela ekologicznego gospodarstwa z województwa podlaskiego będzie jeździł na biopaliwie i… czystym oleju roślinnym. 
 
Politechnika Białostocka realizuje projekt naukowy "Badanie skuteczności aktywnych i pasywnych metod poprawy efektywności energetycznej infrastruktury z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii". W większości finansuje go UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2007-2013 (wkład własny wyniósł 16 proc.). 

Za ponad 484 tys. zł kupiono sprzęt i utworzono dwa nowe laboratoria Wydziału Mechanicznego PB: tłoczenia i oczyszczania oleju roślinnego, które uroczyście otwarto 15 października.

Olej napędowy słabej jakości. Paliwa pod lupą inspekcji

W 2014 roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała poniżej 4 proc. skontrolowanych próbek paliw. Większość stwierdzonych nieprawidłowości dotyczyła oleju napędowego.   Jak podano w komunikacie UOKiK, z 931 próbek pobranych na...
Realizacja projektu ma odpowiedzieć na kilka ważnych pytań: Jak efektywnie produkować rośliny oleiste i olej do celów paliwowych? Jaka jest dopuszczalna wielkość domieszki oleju roślinnego do oleju napędowego, bez znaczącego wpływu na charakter pracy silnika wysokoprężnego? Czy silnik wysokoprężny może pracować na paliwie składającym się w 100 proc. z oleju roślinnego? Jak zminimalizować zakres niezbędnych adaptacji i przeróbek silnika do spalania oleju roślinnego?
 
Tłocznię oleju roślinnego zlokalizowano w ekologicznym gospodarstwie rolnym Krzysztofa Zembrowskiego położonym w miejscowości Bodaki (gm. Boćki). 

- Tam będą rozwiązywane problemy związane z optymalizacją, by uzyskać efektywne paliwo - mówił prof. dr hab. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej podczas otwarcia obiektu. 
 
Wtórował mu Krzysztof Zembrowski. - Współpraca z Politechniką Białostocką to dla mnie wielka satysfakcja i szansa. Wspólnie robimy coś dla środowiska naturalnego, no i dla siebie.
 
Uniwersytet nieodpłatnie będzie użytkował sprzęt i aparaturę umożliwiającą wytwarzanie wysokiej jakości biopaliwa do zasilania ciągnika. Dodatkowo maszynę pana Krzysztofa przystosowano do spalania czystego oleju roślinnego.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement