Zakaz handlu w niedzielę dzieli Polaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2016,11:25 Aktualizacja: 23-05-2016,12:18
A A A

46 procent Polaków jest przeciw zakazowi handlu w niedzielę, ale 41 proc. z nas popiera takie rozwiązanie. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie money.pl przez agencję Maison&Partners.

Pomysł zakazu handlu podoba się przede wszystkim zwolennikom Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15, a jego przeciwnikami są głosujący na Platformę Obywatelską i Nowoczesną.

zakaz handlu w niedzielę, Alfred Bujara, krajowa sekcjai pracowników handlu NSZZ Solidarność

Handel w niedzielę i święta z ograniczeniami

Tylko w 9 z 28 państw UE obowiązują znaczące ograniczenia dotyczące handlu w niedziele i święta. W pozostałych przez cały tydzień zakupy można robić niemal bez limitów. Najostrzejsze restrykcje są w Niemczech, Austrii, Belgii i Holandii. W...

NSZZ "Solidarność" chce zbierać podpisy pod pomysłem niemal całkowitego zakazu handlu w niedzielę. Projekt obywatelskiej ustawy w tej sprawie ujrzał światło dzienne niemal w tym samym czasie, kiedy Węgry... wycofały się z podobnego pomysłu po roku obowiązywania.

Portal money.pl informuje, że największym poparciem zakaz handlu w niedzielę cieszy się wśród mieszkańców dużych miast. Aż 53 proc. żyjących w Warszawie, Krakowie czy Łodzi popiera pomysł "Solidarności". Przeciw jest 42 proc. ankietowanych, a pozostałe kilka procent nie ma zdania.

W pozostałych miastach proporcje wyglądają zupełnie inaczej. W aglomeracjach od 100 do 500 tys. mieszkańców 49 proc. z nich nie popiera ewentualnych ograniczeń, a w średnich miastach 45 proc. osób.

Największy sprzeciw ograniczenia w handlu jest w miasteczkach do 20 tys. mieszkańców, gdzie już 52 proc. badanym takie rozwiązanie się nie podoba. Niemal tyle samo zwolenników i przeciwników ma pomysł zakazu handlu wśród mieszkańców wsi.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu