Zachwyca wyglądem i smakiem. Najlepszy oscypek wybrany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2015,9:05 Aktualizacja: 17-08-2015,9:21
A A A

Baca Dariusz Pluta z Łapsz Wyżnych wygrał tegoroczny konkurs na najlepszy oscypek zorganizowany w ramach odbywających się po raz szósty Europejskich Targów Produktów Regionalnych.

Zwycięski oscypek znacząco wyróżnił się pod względem walorów smakowych, zapachowych i wizualnych - oceniło jury.

W konkursie wzięło udział dziesięciu baców z terenu całego Podhala.

"Po wnikliwej ocenie nie mieliśmy wątpliwości, który z serów jest najlepszy. Braliśmy pod uwagę wygląd oscypka, zapach i przede wszystkim walory smakowe" - powiedział PAP Life przewodniczący jury Krzysztof Król-Łęgowski.

Handel oscypkiem bez certyfikatu to przestępstwo

Z początkiem maja rozpoczął się sezon produkcji i sprzedaży oscypków. Na stoiskach w Zakopanem pojawiły się już pierwsze owcze sery. Inspekcja Handlowa przypomina, że wyrabianie i sprzedawanie oscypków bez wymaganego certyfikatu jest...
Członek konkursowego jury starosta tatrzański Piotr Bąk ocenił, że należy pomyśleć o tym, jak poszerzać produkcję naszego sztandarowego produktu regionalnego, czyli oscypka, i jak zdobywać nowe rynki zbytu dla tego przysmaku.

"To produkt, który należy zaliczyć do najzdrowszych serów, bo jest z mleka owczego, pochodzącego od owiec wypasanych w górskich m.in. na terenach chronionych w parkach narodowych. Specjaliści wskazują, że owca to jedno z najszlachetniejszych zwierząt hodowlanych, mówi o tym nawet Stary Testament i najdawniejsze tradycje naszej cywilizacji" - mówił starosta.

Oscypki oceniała komisja złożona z przedstawicieli Związku Hodowców Owiec, Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, Sanepidu, Inspekcji Weterynarii, Agencji Rynku Rolnego oraz wicemarszałek woj. małopolskiego Wojciech Kozak.

Szóste Europejskie Targi Produktów Regionalnych były bardzo udane. W imprezie wzięło udział ponad 250 wystawców, którzy zaprezentowali ponad 300 produktów regionalnych z całej Europy od Hiszpanii po Rumunię i od Norwegii po Italię.

Targi odwiedzało 15 tys. ludzi dziennie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement