Za to rolnikom grozi do 10 lat więzienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2017,11:25 Aktualizacja: 08-04-2017,16:11
A A A

Sąd Okręgowy w Szczecinie z powodu nieobecności jednego z oskarżonych odroczył w piątek do 28 kwietnia rozpoczęcie procesu rolników oskarżonych o utrudnianie przetargów na nieruchomości rolne. Sąd uznał, że sprawy tego oskarżonego nie można wyłączyć z procesu.

38 rolników jest oskarżonych przez prokuraturę o utrudnianie przetargów na sprzedaż bądź dzierżawę nieruchomości rolnych na terenie powiatu pyrzyckiego (Zachodniopomorskie).

sąd, ANR, dzierżawa, akt oskarżenia, rolnicy z Pyrzyc, Sąd Okręgowy w Szczecinie

Rolnicy przed sądem. Ciążą na nich poważne zarzuty

Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie w piątek rozpoczęła się rozprawa przeciwko 38 rolnikom, oskarżonym o utrudnianie przetargów na sprzedaż bądź dzierżawę nieruchomości rolnych na terenie powiatu pyrzyckiego (Zachodniopomorskie). Ze względu...
Z uwagi na nieobecność w sądzie jednego z oskarżonych sąd postanowił odroczyć do 28 kwietnia rozpoczęcie tego procesu.

- Z powodu niestawiennictwa oskarżonego Roberta T., które jest usprawiedliwione, sąd nie może rozpocząć przewodu sądowego, czyli odczytania aktu oskarżenia przez prokuratora. Zdaniem prokuratora osoba oskarżonego jest na tyle istotna w tej sprawie, że sprzeciwia się jego wyłączeniu do odrębnego postępowania - powiedział sędzia Grocholski.

Akt oskarżenia obejmuje 38 oskarżonych i liczy 500 stron. Oskarżonym rolnikom z Pyrzyc przedstawiono 255 zarzutów. Śledczy ujawnili zakłócenie i utrudnienie łącznie 29 przetargów na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości rolnych.

Czyny, o których mowa w akcie oskarżenia zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

ziemia_zakup_dzierzawa

Rolnicy podejrzani o ustawianie przetargów

6 października policja zatrzymała jedenastu rolników spod Pyrzyc (Zachodniopomorskie) i b. pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych. Usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu utrudnianie...
Sprawę sześciu oskarżonych sąd już wcześniej postanowił wyłączyć do odrębnego postępowania przed sądem rejonowym.

- Tym sześciu oskarżonym nie przedstawiono zarzutu zakłócania przetargów publicznych, który jest głównym zarzutem wobec pozostałych 32 oskarżonych. Ponadto 32 oskarżonych, za wyjątkiem jednego, mają zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty stawiane 6 oskarżonym dotyczą niejako kwestii ubocznych - wyjaśnił sędzia Grocholski.

Ze względu na liczbę oskarżonych proces odbywa się w budynku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Sprawa cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Sędzia Józef Grocholski podjął decyzję, że posiedzenie może być relacjonowane przez media; zezwolił na utrwalenie obrazu i dźwięku, ale nie zgodził się na transmisję na żywo.

O sprawie było głośno na początku październiku 2015 r., kiedy policja zatrzymała 11 rolników spod Pyrzyc i b. pracownika ANR. Wobec części zastosowano areszt zastąpiony później poręczeniami i dozorami policji.

Przeciwko ich aresztowaniu przed szczecińską prokuraturą protestowało wtedy kilkudziesięciu rolników, którzy zaparkowali tam swoje ciągniki. W sprawie interweniował m.in. b. minister rolnictwa Marek Sawicki. Wystosował on razem z szefem Solidarności Piotrem Dudą poręczenia osobiste w tej sprawie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement