Za ten podatek zapłacimy wszyscy. Uderzy rykoszetem w rolników?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2020,15:00 Aktualizacja: 17-01-2020,15:10
A A A

- Nowy podatek uderzy w przedstawicieli całego łańcucha dostaw. Nie tylko w producentów, ale również rolników oraz przede wszystkim w mniej zamożne grupy konsumentów - ostrzega Andrzej Gantner.

Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności-Związku Pracodawców (PFPŻ-ZP) wskazuje na tzw. podatek cukrowy, którego wprowadzenie przewiduje projekt ustawy przekazany do konsultacji przez Ministerstwo Zdrowia w końcówce zeszłego roku.

vat na soki i napoje, sok owocowy, ministerstwo finansów, konfederacja lewiatan, Przemysław Pruszyński

VAT na napoje owocowe nie wzrośnie. Konfederacja się cieszy

To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników, że nie będzie wyższej stawki VAT na napoje owocowe - ocenia rada podatkowa Konfederacji Lewiatan. W środę w trakcie pierwszego czytania w Sejmie...

Projekt zakłada nałożenie dodatkowej opłaty m.in. na napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące, kofeiny, guarany lub tauryny.

Zdaniem PFPŻ-ZP, nowy podatek może podnieść ceny napojów w Polsce nawet o 40 proc. Jednocześnie rząd pogorszy sytuacje gospodarczą m.in. przez negatywny wpływ na rynek pracy, strukturę przedsiębiorstw przetwórczych i handlu oraz stan finansów gospodarstw domowych. Będzie to w opinii branży uderzenie przede wszystkim w małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, które stanowią prawie 70 proc. rynku napojów.
 
Federacja zgłasza też wątpliwości formalne. Chodzi o "właściciela projektu", którym wbrew przepisom i przyjętej praktyce jest Ministerstwo Zdrowia, a nie - jak być powinno zgodnie z art. 8 ust. 2 o działach administracji rządowej - minister właściwy ds. finansów publicznych.

"Mimo, że ministerstwo używa nazwy opłata, opinie prawne są jednoznaczne. Jest to nowy podatek" - stwierdza PFPŻ-ZP.

vat na soki i napoje, sok owocowy, ministerstwo finansów, przetwórstwo owoców, sadownictwo

Rząd powinien wspierać producentów napojów owocowych. Sondaż nie kłamie

Wzrost podatku VAT na niegazowane napoje owocowe spowoduje, że ograniczymy ich spożycie albo przerzucimy się na napoje gazowane - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster. Badanie przeprowadzono dla "Super Expressu", który...

Zwraca również uwagę na liczne uchybienia formalne, takie jak brak notyfikacji czy niepełna ocena skutków regulacji, a właściwie całkowity brak oceny nowego podatku na przedsiębiorców, rolników i konsumentów. Dochodzi też krótkie vacatio legis ustawy.

- Zamiar wprowadzenia podatku od 1 kwietnia 2020 r. nie daje przedsiębiorcom w zasadzie żadnych szans na przygotowanie się do nowego obciążenia fiskalnego. To jaskrawe zaprzeczenie Konstytucji dla Biznesu promowanej przez obecny rząd - podkreśla Andrzej Gantner.

Resort uzasadnia wprowadzanie nowych przepisów troską o zdrowie obywateli. Ale jak argumentuje federacja, następstwem regulacji będzie wzrost cen, w konsekwencji czego konsumenci będą nabywać produkty tańsze, gorsze jakościowo i często bardziej kaloryczne. Ma to być tzw. efekt substytucji, którego doświadczyły kraje po wprowadzeniu podatku cukrowego.

"Podatek od zawartości cukru okazał się nieskuteczny w zakresie kształtowania nawyków żywieniowych w większości państw, które go procedowały. Co prawda, rządy tych państw osiągnęły efekt fiskalny, natomiast zabrakło efektu zdrowotnego. Podobnych następstw należy spodziewać się w Polsce" - przekonuje PFPŻ-ZP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement