Wyłudzali VAT na wielką skalę. Pod przykrywką ubojni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2016,11:20 Aktualizacja: 08-12-2016,12:01
A A A

Ubojnia w Kutnie była firmą, przez którą dokonywano wielomilionowych wyłudzeń podatku VAT. Skarb Państwa z wyniku przestępczej działalności stracił co najmniej 35 mln zł. W zakładzie zatrudnionych było ponadto 142 Ukraińców i 244 Polaków bez umów o pracę.

8 osób zatrzymanych, 47 przeszukań w całej Polsce i zabezpieczona dokumentacja - to efekt pracy ponad 200 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji  Łódź, Służby Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy dotyczący działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT.

policja, przestepstwo, wyłudzanie dopłat, ustawianie przetargów na dzierżawę, CBŚP

Wyłudzali unijne dotacje i ustawiali przetargi na dzierżawę

Trzech członków gangu specjalizującego się w wyłudzaniu dotacji unijnych dla rolników i ustawianiu przetargów na dzierżawę gruntów rolnych zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji. Teraz mężczyznom...

Sprawa od kilkunastu miesięcy prowadzona jest prowadzona przez łódzkie CBŚP przy ścisłej współpracy z tamtejszym UKS. Ustalono, że do przestępczego procederu wykorzystywana była właśnie wspomniana ubojnia.

Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą utworzyli w całej Polsce ponad 30 firm (tzw. słupy), które generowały dla kutnowskiego zakładu ogromną liczbę faktur dotyczących rzekomego zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników. Były one podstawą do wykazania przez ubojnię kosztów działalności na czym Skarb Państwa stracił co najmniej 35 mln zł.

Przestępczy proceder trwał od 2011 roku. W poniedziałek ponad 200 funkcjonariuszy kilku służb przeprowadziło kontrolę w zakładzie w Kutnie. Wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Policjanci CBŚP zatrzymali w tym mieście oraz w Gostyninie, Płocku i Warszawie 8 osób, w tym 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej, której liderem był m.in. Włoch. W wyniku 47 przeszukań w całym kraju zabezpieczono mienie wartości ponad pół miliona zł.

13 podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw. Sąd Rejonowy w Łodzi na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 5 osób. Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło CBŚP

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu