Wykorzystanie surowców rolniczych do produkcji paliw. "Możemy być Brazylią Europy"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2024,17:40 Aktualizacja: 26-01-2024,17:42
A A A

Minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz dyrektor generalny tego resortu Bogusław Wijatyk spotkali się z naukowcami z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

„Uczestnicy spotkania stwierdzili, że celem (współpracy – red.) jest to, aby w ciągu kilkunastu miesięcy paliwo z produktów rolnych mogło się znaleźć na stacjach benzynowych” - podano w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas rozmów zwrócono uwagę, że takie paliwo w bardzo szerokim stopniu wykorzystywane jest od dawna w Brazylii.

paliwo, stacje, benzyna, e10, benzyna e10

Rolniku, masz pojazd z silnikiem benzynowym? Na stacjach jest nowe paliwo

Od 1 stycznia 2024 r. kierowcy zatankują na stacjach benzynę E10, zawierającą do 10 proc. biokomponentów. Właściciele aut mogą sprawdzić w specjalnej internetowej wyszukiwarce, czy ich samochód jest przystosowany do korzystania z...

„Pod względem produkcji paliw do silników spalinowych możemy być Brazylią w Europie” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.

Resort rolnictwa, powołując się na opinię specjalistów zaznaczył, że jest to paliwo bezpieczne dla silników spalinowych. A dodatkowo samochody nim zasilane są wręcz bardziej przyjazne dla środowiska, niż pojazdy elektryczne czy napędzane paliwem wodorowym.

Według MRiRW, kolejną zaletą takiego paliwa wykorzystującego surowce rolnicze jest opłacalność jego produkcji. I byłoby ono zdecydowanie tańsze od obecnie stosowanego.

„To będzie paliwo składające się w ponad 85 procentach z etanolu i zawierać będzie jedynie dodatki smarujące” - wyjaśnił Wijatyk.

Ministerstwo zadeklarowało, że współpraca z naukowcami w tym zakresie będzie kontynuowana.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu