Wycinka na pełną skalę. W Polsce szybko ubywa lasów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2016,9:55 Aktualizacja: 05-04-2016,17:27
A A A

Coraz więcej lasów, których nie zasadził człowiek znika z terytorium naszego kraju. Utrata naturalnego charakteru przez dawne polskie puszcze trwa nadal, a lasy coraz częściej są już tylko uprawami leśnymi.

Szczególne natężenie ten proces przybrał w polskiej części wschodnich Karpat, gdzie kolejne wizje terenowe dowodzą wycinki starych drzew - alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze.

las, pożar, zagrożenie pożarowe, UE, Last Państwowe

Polskie lasy będą lepiej chronione. Pomogą pieniądze z UE

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w ubiegłym roku w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe wybuchło 1825 pożarów, które objęły powierzchnię 561 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga...
- Już w 2008 roku wolontariusze współpracujący z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze przeszukiwali teren projektowanego Turnickiego Parku Narodowego pod kątem drzew, które swoją obecnością świadczą o naturalności lasu - drzew, których nie posadził człowiek - mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

- W tym roku - 8 lat później - sprawdzono lokalizacje zinwentaryzowanych wówczas drzew - dodaje.

Drzewa były zlokalizowana na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, dziś znajdującego się pod zarządem Nadleśnictwa Bircza. Park nie powstał do dziś, pomimo idei ochrony ostatnich fragmentów Puszczy Karpackiej na Pogórzu Przemyskim, która narodziła się jeszcze przed drugą wojną światową.

Obecnie obszar ten jest traktowany jako las gospodarczy, w którym trwa wycinka drzew, spełniających kryteria drzew pomnikowych.

las, Lasy Państwowe, zagrożenia, zmiany klimatyczne, środowisko

Chcą zabezpieczyć lasy przed zagrożeniami związanymi z klimatem

Zmiany klimatu dotyczą coraz większych obszarów naszego globu. Bywają one dotkliwe nie tylko dla mieszkańców miast, ale powodują też duże straty np. na terenach leśnych. Co możemy robić, żeby im przeciwdziałać? Anomalie pogodowe i...
Wolontariusze Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze i WWF Polska sprawdzili, co stało się z drzewami, zinwentaryzowanymi osiem lat temu.

Żadne z nich nie było objęte ochroną w formie pomnika przyrody. Okazało się, że pod piłę poszło siedem buków o obwodzie od 300 do 350 centymetrów, oraz dwa jawory o obwodzie 250-255 centymetrów.

- Na pniakach, które są jedynym śladem obecności niektórych z wiekowych drzew - widać już piętno czasu - dodaje Średziński.

- Tych drzew już nie uratujemy, ale wciąż możemy ocalić te, które pozostały. Pierwsze 2000 drzew zostało już zgłoszonych przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze i WWF Polska. Wkrótce przekażemy następne wnioski o objęcie ochroną w formie pomnika przyrody następnych drzew - dodaje.

W obecnej chwili jest to jedyny sposób na ocalenie najcenniejszych fragmentów planowanego Turnickiego Parku Narodowego. Ekolodzy podkreślają, że Puszcza Karpacka jest obok Puszczy Białowieskiej naszym największym dziedzictwem narodowym.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement