Współpraca w dziedzinie rolnictwa idzie w dobrym kierunku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2021,13:40 Aktualizacja: 13-01-2021,14:56
A A A

Grzegorz Puda, minister rolnictwa spotkał się z Tal Ben-Ari Yaalon, chargé d’affaires Ambasady Izraela w Polsce. Podczas rozmowy podsumowano dotychczasową współpracę w dziedzinie rolnictwa.

"Obie strony pozytywnie oceniły dotychczasowe relacje w dziedzinie rolnictwa, szczególnie w zakresie wymiany handlowej oraz współpracy naukowo-badawczej. Rozmówcy podkreślili jednocześnie potrzebę jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału w tych sferach" - czytamy w komunikacie resortu.

Modernizacja gospodarstw rolnych, Grzegorz Leszczyński, podlaska izba rolnicza, wsparcie dla rolnictwa

Nabór na "Modernizację gospodarstw" trzeba przyspieszyć

Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej wczesna wiosna to lepszy termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu maszyn i sprzętu do gospodarstw niż przewidywany na ten nabór czerwiec. PIR we wniosku do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa...

Zdaniem Pudy, istotne jest podtrzymywanie dialogu w kwestiach rolnych, w tym na poziomie kierownictwa resortów obu krajów.

Ważnym tematem rozmowy były kontakty na poziomie naukowo-eksperckim. Podkreślono chęć rozwoju współpracy w obszarze zarządzania zasobami wodnymi.

Tal Ben-Ari Yaalon poinformowała o zainteresowaniu izraelskich przedsiębiorców eksportem nowych technologii do Polski. Polski minister podkreślił, że dla naszego kraju szczególnie interesująca może być współpraca w dziedzinie zaawansowanych technik irygacyjnych.

Omawiając stan wymiany handlowej szef resortu wyraził nadzieję na szybkie wyjaśnienie ze stroną izraelską kwestii dostępu do rynku dla wybranych produktów rolno-spożywczych z Polski.

Zaznaczył, że jesteśmy zainteresowani rozwojem eksportu produktów rolno-spożywczych do Izraela, ale też importem z tego kraju towarów, które są u nas deficytowe.

Polska od wielu lat odnotowuje dodatnie saldo w wymianie handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Izraelem. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w okresie od stycznia do września 2020 r. wyniosła 185,3 mln euro. W tym czasie eksportowaliśmy do Izraela głównie mięso wołowe oraz cukier.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj