Wścieklizna nie odpuszcza. Wojewoda apeluje do mieszkańców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2021,14:55 Aktualizacja: 14-04-2021,14:59
A A A

Siódmy przypadek wścieklizny u lisa w woj. mazowieckim wykryto w miejscowości Ponurzyca (pow. otwocki). Wojewoda Konstanty Radziwiłł apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych o zachowanie ostrożności.

Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia w miejscowości Izabela. Cztery dni później wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy.

prawa zwierząt, Tomasz Rzymkowski, Stanisław Trociuk, rzecznik praw obywatelskich

Są prawa zwierząt czy nie? RPO pisze do ministra

Pojęcie "prawa zwierząt" nie istnieje - stwierdził Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki, wzbudzając potężną i emocjonalną dyskusję. W tej sprawie napisał do polityka Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich. W...

Kolejne przypadki potwierdzono: 29 stycznia w miejscowości Kołbiel, 12 lutego w Zakręcie, 19 marca w miejscowości Dębe Wielkie, 26 marca w Malcanowie i Zabieżkach.

Określony w rozporządzeniach wojewody mazowieckiego obszar zagrożony obejmuje w mieście stołecznym Warszawa: część dzielnicy Wawer i Wesoła; w powiecie mińskim: miasto Sulejówek, część gminy Halinów; niektóre miejscowości w gminie Siennica. W powiecie otwockim kilkanaście miejscowości w gminie Wiązowna i w gminie Kołbiel.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz m.in. organizowania targów oraz polowań, nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, a zwierzęta gospodarskie muszą pozostawać w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt, która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus atakuje ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy na ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących.

Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe przez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

26 marca zakończyła się akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatów otwockiego i mińskiego oraz w m.st. Warszawa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj