Wpadli z kawiorem wartym ponad milion złotych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2018,9:25 Aktualizacja: 08-03-2018,9:40
A A A

160 kg nielegalnie transportowanego kawioru o wartości przekraczającej 1,2 mln zł ujawnili na przejściu granicznym w Krościenku (woj. podkarpackie) funkcjonariusze Straży Granicznej z oddziału bieszczadzkiego.

W trakcie kontroli dwóch opuszczających Polskę pojazdów osobowych, których kierowcami byli obywatele Ukrainy, krościeńscy pogranicznicy zwrócili uwagę na szklane słoiki oraz plastikowe pojemniki bez oznaczeń.

dopłaty bezpośrednie, arimr, zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich, wspólna polityka rolna

Rolnicy czekają na dopłaty. A pieniądze teraz są bardzo potrzebne

W tle dyskusji o przyszłym wsparciu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej trwają bardziej "przyziemne" rozmowy. Rolnicy czekają bowiem na należne za ubiegły rok dopłaty bezpośrednie. Z internetowych wpisów wynika, że...

Jak się okazało, w ten sposób transportowano jeden z najdroższych kawiorów, czyli z jesiotra syberyjskiego. Podlega on ochronie zgodnie z Konwencją Waszyngtońską CITES (o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem z dnia 3 marca 1973 r), a na jego przewóz wymagane jest zezwolenie.

Takiego dokumentu kierowcy w wieku 24 i 28 lat jednak nie posiadali. Przekonywali podobno, że są jedynie kurierami, którzy mają dowieźć ładunek do odbiorców we Lwowie.

Kawior został zabezpieczony i przekazany funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

"Według przepisów można przewozić tylko jedną puszkę kawioru gatunków ryb jesiotrokształtnych (Acipenseri-formes spp.), tj. do 125 gramów na osobę, a opakowania mają być indywidualnie oznaczone  (posiadać etykiety potwierdzające legalne źródło pozyskania), w innym przypadku jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat" - podają pogranicznicy.
 

Poleć
Udostępnij