Wójt siedzi w areszcie. Ale głosów zebrał najwięcej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2018,12:00 Aktualizacja: 24-10-2018,12:35
A A A

Tylko ok. 1,5 proc. głosów zabrakło obecnemu wójtowi gminy Daszyna (pow. łęczycki, woj. łódzkie), by już w pierwszej turze zapewnić sobie reelekcję. Zdobył zdecydowanie najwięcej głosów pomimo tego, że siedzi obecnie w areszcie.

Na Zbigniewa W. głosowało w niedzielnych wyborach samorządowych w sumie 856 mieszkańców, czyli uzyskał 48,47 proc. poparcia.

Gdyby przekroczył próg 50 proc., zostałby wójtem na kolejną kadencję już w pierwszej turze.

gmina Daszyna, powiat łęczycki, wójt w areszcie, wybory samorządowe, wyłudzanie dotacji dla rolników

Wójt startuje w wyborach, choć... siedzi w areszcie

Według śledczych wójt gminy Daszyna (pow. łęczycki, woj. łódzkie) Zbigniew W., działając w grupie przestępczej, wyłudzał unijne dotacje rolne. Choć siedzi w areszcie, ubiega się w nadchodzących wyborach samorządowych o reelekcję....
W dogrywce zmierzy się z kontrkandydatem, który zebrał 481 głosów (27,24 proc.), a odpadł z dalszej rywalizacji kandydat z 429 głosami (24,29 proc.).

Nie wiadomo jednak, czy Zbigniew W. - nawet jeśli pokona rywala w drugiej turze - będzie kolejne pięć lat rządził gminą. Może mu w tym przeszkodzić prawomocny wyrok sądowy. Jeśli zostanie skazany, prawdopodobnie straci mandat.

Póki co, gminą zarządza zastępca wójta. Natomiast sam wójt siedzi od maja w areszcie. Jest podejrzewany o 92 przestępstwa, a wśród nich m.in. kierowanie grupą przestępczą.

Chodzi o potencjalne wyłudzenie w latach 2013-2017 milionów złotych w ramach unijnych dopłat bezpośrednich. W sprawie zatrzymano 11 osób, w tym brata wójta (byłego posła). Grozi im do 12 lat więzienia.

Szerzej o tej sprawie pisaliśmy na początku października tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj