Województwa ustalą priorytety, a rząd podzieli pieniądze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2017,9:00 Aktualizacja: 18-03-2017,20:19
A A A

Wojewódzkie zespoły, które zajmą się opracowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla poszczególnych regionów na kolejną perspektywę finansową UE, ustalą priorytety, jakie będą finansowane z programu - podkreślił Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

- Wszystkiego na pewno nie da się sfinansować. (...) Priorytety, które spowodują szybszy rozwój w pewnych obszarach, są potrzebne do ustalenia - powiedział szef resortu.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Specyfika regionu jest ważna. Powstaną wojewódzkie programy rozwoju

Przygotowane zostaną wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2020-2026, zamiast dotychczasowego jednego programu dla całego kraju - zapowiedział w Bydgoszczy Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. - Nasz rząd ma...

Minister przypomniał, że koordynatorem wojewódzkiego zespołu w danym regionie ma być dyrektor ośrodka doradztwa rolniczego, który będzie ściśle współpracował z przedstawicielem wojewody.

W skład zespołu wejdą także przedstawiciele organizacji administracji rolnej oraz "zainteresowane podmioty”, takie jak izby rolnicze, związki zawodowe i stowarzyszenia gospodarcze działające w rolnictwie.

Jurgiel zaznaczył, że w większości państw europejskich polityka rolna jest zregionalizowana i tak samo powinno być w Polsce. Dodał, że regiony zidentyfikują swoje potrzeby w zakresie wspierania rolnictwa w tym roku, a priorytety ustalą do końca 2018 r.

Gdy Komisja Europejska i Rada Europejska ustalą nową perspektywę finansową i zostaną przyznane pieniądze, rząd będzie je dzielił na poszczególne województwa. Chodzi o PROW na lata 2020-2026.

Minister zapewnił, że rząd wraz z resortem rolnictwa i rozwoju wsi, wspiera międzynarodowe kontakty przedsiębiorców, otwierając zagraniczne rynki; promuje też rodzime firmy za granicą.

Jurgiel zaznaczył, że Polska w 2016 r. nawiązała współpracę handlową 27 krajami, a utrzymuje relacje rynkowe z 74 państwami.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE