Wojciechowski ogłoszony kandydatem na komisarza do spraw rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-09-2019,14:30 Aktualizacja: 10-09-2019,15:07
A A A

Ursula von der Leyen ogłosiła, że kandydatem na stanowisko komisarza ds. rolnictwa został Janusz Wojciechowski. Wcześniej był m.in. prezesem NIK, europosłem PiS, a obecnie zasiada w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Wojciechowski w sierpniu został polskim kandydatem na komisarza, po tym jak Krzysztof Szczerski zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko, ponieważ otrzymał propozycję objęcia teki komisarza ds. rolnictwa.

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, Ursula von der Leyen, komisja europejska

Wojciechowski na komisarza UE. Jest oficjalna lista kandydatów

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy. Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest - zgodnie z oczekiwaniami - Janusz Wojciechowski, były europoseł PiS. Bruksela nie podaje jeszcze...

Obecnie Wojciechowski jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. To ważna instytucja, która sprawuje nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem środkami unijnymi. Kontroluje dochody i wydatki Unii oraz każdą osobę i organizację, która dysponuje unijnymi środkami.

Wojciechowski objął to stanowisko w kwietniu 2016 r. po tym, gdy w grudniu 2015 r. został zgłoszony przez ówczesny rząd Beaty Szydło na nie jako przedstawiciel Polski.

Wcześniej, w latach 2004-2016 Wojciechowski był europosłem. W PE pracował m.in. w komisji rolnictwa. Od 2010 r. oficjalnie związany jest z Prawem i Sprawiedliwością, gdy przystąpił do tej partii.

Wcześniej był politykiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a w latach 2004-2005 sprawował funkcję prezesa tego ugrupowania. W lutym 2006 został wykluczony z PSL i wraz z innymi politykami, którzy zostali usunięci utworzył nowe ugrupowanie polityczne - Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast". W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 kandydował jako przedstawiciel "Piasta", ale z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Wojciechowski ma duże doświadczenie także w instytucjach krajowych. W latach 2001-2004 był wicemarszałkiem Sejmu, a w 1995-2001 prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Sprawował też mandat posła, a w latach 2001-2004 był wicemarszałkiem Sejmu.

Polski kandydat na komisarza jest prawnikiem, a w latach 80. i 90. ub.r. był sędzią. Był też sędzią Trybunału Stanu, członkiem Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędzia delegowanym do Sądu Najwyższego.
 

Poleć
Udostępnij