Wody Polskie: nie będzie drastycznych podwyżek cen wody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2022,8:00 Aktualizacja: 24-07-2022,8:09
A A A

Gospodarstwa rolne potrzebują do funkcjonowania sporych ilości wody, także z sieci. Znaczny wzrost cen byłyby dla nich kolejnym ciosem. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, regulator stawek zapewnia, że drastycznych podwyżek nie będzie.

Temat ten dominował podczas kolejnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się w MSWiA. Organizatorzy podkreślili, że głównym powodem spotkania były wzmożone apele samorządów o podniesienie stawek za wodę i ścieki.

Wody Polskie, prawo wodne, oczyszczanie ścieków komunalnych

Rząd przyjął projekt noweli Prawa wodnego

Dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych - zakłada m.in. projekt nowelizacji Prawa wodnego, który został przyjęty przez rząd. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady...

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że czasy są ciężkie. Wszystkich nas dotykają skutki wojny i rosnącej inflacji. Dlatego zależy nam na tym, by ceny za wodę i ścieki drastycznie nie wzrastały. Jeśli jednak już podwyżki są konieczne, to tak, by nie doprowadziły do wykluczeń społecznych. Woda musi być dostępna dla wszystkich - mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą.

System funkcjonuje w Polsce tak, że odpowiedzialność za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków ponoszą samorządy. A ceny za te usługi proponują w ich imieniu lokalne przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Natomiast Wody Polskie, jako regulator, analizują zasadność proponowanych stawek.

Państwowe gospodarstwo poinformowało, że jest gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji. To następstwo nasilających się apeli samorządów o "urealnienie cen do panujących warunków".

Przemysław Daca, szef PGW Wody Polskie zaznaczył jednocześnie, że otwartość na rozmowy w tej sprawie nie oznacza zgody na nieuzasadnione podwyżki. - Dla nas priorytetem jest dobro mieszkańców. Nie zgadzamy się, by woda stała się dobrem luksusowym, wręcz niedostępnym. Przeanalizujemy wnikliwie propozycje przedsiębiorstw wod-kan, ale tak jak dotychczas drastycznych podwyżek nie będzie - zapewniał.

Według regulatora rynku, obecnie średni wzrost cen za wodę wynosi 8,33 proc. Łącznie przeciętne zwyżki za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków w Polsce wynoszą 9,42 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu