Wniosek do premiera i ministrów. Rolnicze OPZZ chce odwołania szefa PZŁ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2019,18:25 Aktualizacja: 04-12-2019,21:55
A A A

- Polski Związek Łowiecki nie wywiązuje się z obowiązku odstrzałów dzików, co nie pozwala na zwalczenie ASF. Wnioskujemy o natychmiastowe odwołanie Głównego Łowczego Kraju Alberta Kołodziejskiego - powiedział Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ.

Wniosek został złożony do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów klimatu (dawniej środowiska) i rolnictwa - Michała Kurtki oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego.  

asf w polsce, walka z asf w polsce, jan krzysztof ardanowski, odstrzał dzików, polski związek łowiecki

Czeskie rozwiązania mają ochronić Wielkopolskę przed wirusem

- Nie bagatelizujemy przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w woj. lubuskim - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Teren, na którym znaleziono martwe osobniki został ogrodzony i jest przeszukiwany....

- Kolejny Łowczy Krajowy nie spełnia oczekiwań. Brak działań ma odzwierciedlenie w postaci szerzącego się w Polsce ASF. Nie ma możliwości zwalczania tej choroby, jeżeli nie zaangażuje się w to instytucja odpowiedzialna za gospodarką łowiecką" - tłumaczył Izdebski.

Albert Kołodziejski został powołany na to stanowisko w marcu 2019 r.

Zdaniem przewodniczącego związku na działania PZŁ skarżą się nie tylko rolnicy, ale także myśliwi. A system funkcjonowania PZŁ jest patologiczny. - Koło łowieckie, które nie realizuje odstrzałów, można ukarać. A myśliwi wchodząc do lasu muszą przestrzegać zasad bioasekuracji - stwierdził.

Izdebski przypomniał, że rolnicze OPZZ przygotowało założenia do ustawy Prawo Łowieckie. Zakłada ona m.in. powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej i nowego prezesa.

- Nie ma innej drogi zwalczenia ASF, jeżeli nie zreformuje się gospodarki łowieckiej, budowa płotów nic nie da, to miało sens, gdy w Polsce były dwa-trzy ogniska. Dzisiaj tylko działanie na terenie całego kraju pozwoli na skuteczne zwalczenia ASF - powiedział Izdebski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement