Wizualizacje działek rolnych KOWR będą dostępne dla gospodarzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-10-2021,12:55 Aktualizacja: 14-10-2021,12:58
A A A

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Główny Urząd Geodezji i Kartografii podpisały list intencyjny w sprawie wymiany danych, usług i wiedzy na temat działek rolnych. Współpraca między instytucjami pozwoli m.in. na wizualizację gruntów.

List intencyjny podpisali w resorcie rolnictwa Małgorzata Gośniowska-Kola, dyrektor generalna KOWR oraz Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju w obecności ministra Grzegorza Pudy.

Grupa Azoty, Microsoft, rolnictwo precyzyjne

Rolnictwo precyzyjne zyska na tym porozumieniu

Grupa Azoty zawarła z Microsoftem strategiczne partnerstwo na rzecz wykorzystania chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji m.in. w rolnictwie precyzyjnym. "Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoft, Grupa Azoty będzie w stanie...

W ramach współpracy KOWR przekaże dane wraz z odnośnikami do platformy eRolnik. Na ich podstawie Główny Geodeta Kraju stworzy wizualizację działek w formie warstwy na mapach portalu geoportal.gov.pl.

Jak poinformował Puda, podpisanie porozumienia przybliża rolnikom zasoby należące do KOWR. Współpraca ma polegać na wzajemnej wymianie informacji. Ośrodek będzie przekazywał identyfikatory działek oraz dane takie jak jej numery, a w zamian uzyska wiedzę, w jak działkami zarządzać. Na podstawie przekazywanych danych GGK stworzy wizualizacje dostępne dla rolników i nie tylko. Dodał, że celem porozumienia jest unowocześnienie infrastruktury państwa.

- Cieszę się, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zasili danymi platformę eRolnik, której elementem jest budowany w ramach jednego z projektów Polskiego Ładu – Więcej Ziemi dla Rolnika - Centralny System Informatyczny Katalogujący Zasób WRSP - powiedział szef resortu.

System pozwala na dostęp do bazy danych o wolnych gruntach z państwowego zasobu. Dzięki specjalnej przeglądarce rolnicy mogą oglądać grunty, ale także identyfikować je pod względem położenia czy powierzchni.

Gośniowska-Kola poinformowała, że w ramach współpracy z Urzędem Geodezji i Kartografii KOWR będzie przekazywał dane dotyczące działek rolnych. Przypomniała, że w lipcu uruchomiona została przeglądarka, która pozwala na odszukanie określonej działki, a w kolejnym etapie, dzięki współpracy, będzie możliwa jej wizualizacja.

Izdebski zwrócił uwagę, że dzięki podpisanemu porozumieniu zasoby gruntów, które znajdują się w zarządzaniu KOWR, będą szerzej udostępniane i wzbogacane o pewne dodatkowe informacje. Oprócz zlokalizowania danej nieruchomości będzie można sprawdzić wiele jej parametrów, takich jak zagrożenie powodzią, ukształtowanie terenu, przynależność do stref ochronnych itp.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj