Wilki mają swój udział w rozprzestrzenianiu ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2016,10:55 Aktualizacja: 20-10-2016,11:05
A A A

Przedstawiciele rolniczego samorządu z Podkarpacia apelują o odstrzał wilków. Bo te atakują zwierzęta gospodarskie, a nawet mogą mieć swój udział w rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Ten ostatni aspekt zauważyli członkowie krośnieńskiej rady powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej podczas omawiania tematu planowanego odstrzału sanitarnego dzików do poziomu 0,5 sztuki na km kw.

asf, trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca

ASF. Francja i Niemcy poparli polskie starania o 75 mln euro

Polska od tygodnia zabiega o dodatkowe wsparcie w wysokości 75 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń. Jak informuje TVP 1 rozmawialiśmy na ten temat na unijnym szczycie ministrów rolnictwa oraz w ramach spotkania szefów tych...
Mówiono o pośrednim udziale wilka w roznoszeniu ASF. Wilki pojawiły się bowiem m.in. na terenie Pogórza Strzyżowskiego (nie było ich tam od dziesiątków lat), co spowodowało, że dziki opuściły ostępy leśne i w poszukiwaniu bezpieczniejszych dla nich terenów przemieściły się bliżej wiosek.

Tam powodują szkody w rolniczych uprawach, ale także niosą zagrożenie dla trzody chlewnej. W Polsce odnotowano już 114 przypadków ASF u dzików. Dlatego krośnieńscy rolnicy postanowili zawnioskować o odstrzał wilków na ich terenie.

Samorząd rolniczy z Podkarpacia poprosił o interwencję Krajową Radę Izb Rolniczych. A ta wystąpiła ostatnio do ministra środowiska o rozwiązanie problemu nadmiernego rozprzestrzeniania się wilków w tym regionie Polski.

"Wilki powodują nie tylko szkody wśród pasących się stad, ale nawet atakują psy stróżujące na podwórkach" - można przeczytać w piśmie KRIR.

dziki, liczenie dzików, ASF, afrykański pomór świń, ogólnopolska inwentaryzacja dzików

Kujawsko-pomorskie obawia się ASF. Rusza inwentaryzacja dzików

W związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń, w dniach 20-25 października prowadzona będzie w regionie kujawsko-pomorskim inwentaryzacja dzików. Leśnicy proszą o ograniczenie w tym terminie wizyt w lesie i ostrożność na drogach....
Straty z powodu działalności wilków ponoszą gospodarze w różnych częściach Polski. Niedawno do prywatnej hodowli danieli w miejscowości Drogosław (woj. kujawsko-pomorskie) wilki dostały się, podkopując ogrodzenie.

"Ze stada liczącego ok. 30 sztuk zagryzionych zostały 22 osobniki, zarówno łanie z cielakami, jak i byki. Po powiadomieniu przez właścicielkę policji, na miejsce dotarł również lekarz weterynarii, a także przedstawiciele koła łowieckiego i orzekli, że zwierzęta zostały zagryzione przez wilki. Policjanci nie prowadzą w tej sprawie żadnych czynności, nie ma tam działania osób trzecich" - relacjonuje Nadleśnictwo Szubin.

Rolnicy zwrócili uwagę rolnikom prowadzącym wolny chów krów, by byli ostrożni. "Według obserwacji na terenie Nadleśnictwa Szubin znajdują się trzy watahy wilków: pomiędzy Łabiszynem a Szubinem, na północ od Szubina oraz na terenach nadnoteckich" - wskazało Nadleśnictwo.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement