Wieś wymaga opieki i wsparcia państwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2020,8:00 Aktualizacja: 01-05-2020,18:48
A A A

- W najbliższym czasie przygotuję i złożę w parlamencie ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym, która będzie m.in. określała formy wsparcia państwa dla takich gospodarstw - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Podczas konwencji programowej polityk powiedział, że wieś wymaga nadal wszechstronnej opieki i wsparcia ze strony państwa. - Polskie rodzinne gospodarstwo rolne to jest fundament naszej gospodarki, o nim trzeba zawsze pamiętać - podkreślił.

Władysław Kosiniak-Kamysz , susza rolnicza, zbiorniki retencyjne, wsparcie dla rolników, andrzej duda

Kosiniak-Kamysz: prezydent powinien przeprosić rolników

- Andrzej Duda powinien przeprosić rolników za obłudne działania na ich rzecz - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i kandydat na prezydenta. Jak ocenił, prezydent przypomina sobie o rolnikach tylko przed wyborami. Lider...

Duda przekazał, że jeżeli chodzi o zeszłoroczną suszę, państwo stanęło na wysokości zadania, właściwie, jak nigdy dotąd. - Ponad 90 proc. rolników otrzymało odszkodowania za wywołane suszą straty. Pozostało jeszcze te niecałe 10 proc. do wypłacenia. Ja mam tego świadomość i apeluję o to, by te pieniądze zostały jak najszybciej wypłacone - powiedział.

Prezydent mówił o tym, że wieś nie tylko kultywuje tradycje, ale także dąży do nowoczesności. - To ludzie, którzy chcą być wyposażeni w nowoczesny sprzęt i uprawiać żywność o najwyższej jakości - powiedział.

Wskazał na znaczącą rolę kół gospodyń wiejskich, które kultywują tradycje. - Te mamy, te córki, które w tych gospodarstwach są, to one należą do kół gospodyń wiejskich. To one przechowują naszą tradycję, słuchając swoich mam, babć. To one chcą kultywować te obyczaje, to one są dobrze wychowane, to one obok nowoczesności - którą chcą mieć w kuchni - chcą również mieć tradycyjny strój, chcą gotować tradycyjne potrawy - tłumaczył Duda.

Jak dodał, satysfakcją dla niego jest to, że powstała specjalna ustawa, która w tak ogromnym stopniu koła gospodyń wiejskich upodmiotowiła, prawnie i stworzyła też możliwość pozyskiwania środków na ich finansowanie.

Prezydent zapewnił też rolników, że będzie robił wszystko, aby dopłaty bezpośrednie w Polsce były takie, jak średnia unijna. Rozmawiał z ministrem rolnictwa, by także zaliczki na dopłaty bezpośrednie były wypłacane rolnikom wcześniej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj