Wiemy, ile osób obejmą przepisy emerytalne dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2022,10:00 Aktualizacja: 11-06-2022,20:09
A A A

Nowe przepisy emerytalne dla rolników, przewidujące m.in. że przechodząc na emeryturę nie trzeba będzie zaprzestawać działalności rolniczej, obejmą ok. 130 tys. osób - poinformowała w Sejmie Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.

Polityk dodała, że w tej grupie znajdą się też ci gospodarze, którzy skorzystają z innego nowego rozwiązania, czyli doliczenia do emerytury okresów odbywania służby wojskowej.

emerytury rolnicze bez przekazywania gospodarstw, Henryk KOwalczyk, ZUS, KRUS, świadczenia dla rolników

Rolnicy szybciej przejdą na emerytury bez przekazywania gospodarstw

Od 15 czerwca rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez przekazywania gospodarstwa rolnego - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Podkreślił, że jest to rozwiązanie oczekiwane przez rolników. 31 maja w Dzienniku Ustaw...

- Liczba pobierających emerytury rolnicze to ok. 780 tys. osób, a ogólna liczba świadczeniobiorców w rolnictwie, razem z osobami pobierającymi renty, to ponad 1 mln - przekazała wiceszefowa resortu.

Gembicka zaznaczyła, że w kolejnej nowelizacji przepisów resort planuje zmienić zasady waloryzacji świadczeń emerytalnych, a wspólnie z ministerstwem rodziny pracuje nad uregulowaniem sytuacji zbiegu tytułów emerytalnych w systemie powszechnym i rolniczym.

Pytana przez posłów o kwestie opłacalności produkcji rolnej stwierdziła, że rząd podejmuje dużo działań w tym obszarze, m.in. poprzez powołanie ostatnio Polskiej Grupy Spożywczej. Jak wskazała, kolejne możliwości zwiększenia opłacalności wiążą się z propozycjami zawartymi w planie strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, gdzie znajdą się wymogi zwiększania powierzchni gospodarstw ekologicznych, a co za tym idzie - jak zaznaczyła - również kwot dopłat.

- Bardzo mocno pracujemy, żeby w ramach KPO z 4,5 mld zł przeznaczonych na odbudowę polskiego przetwórstwa zawarte były także preferencje dla rolników ekologicznych. Żeby to był trochę większy procent dofinansowania, trochę większe kwoty, w taki sposób, żeby zachęcić do tej produkcji - zakończyła wiceminister rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj