Wiceminister gospodarki Ukrainy: chcemy prowadzenia handlu bez zakazów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jarosław Junko PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2023,8:30 Aktualizacja: 21-09-2023,8:32
A A A

"Embargo jest jednym z punktów, czymś, co może się zdarzyć. Dla nas punktem wyjściowym jest znalezienie porozumienia z Polską. Zaproponowaliśmy mechanizm kontrolowania handlu tak, żeby polski rząd mógł pilnować wszystkich dostaw adresowanych do Polski" - powiedział PAP wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy Taras Kaczka.

"My rozumiemy, że polski rolnik może myśleć, że to Ukraina coś burzy. Ale tak naprawdę widzimy, że zakazy nie rozwiązują tych problemów, które istnieją systemowo w Polsce. Dlatego zaoferowaliśmy mechanizm bardzo konkretny i właśnie czekamy na odpowiedź ze strony Polski. Oczekujemy, że ta odpowiedź nadejdzie" - powiedział PAP Kaczka.

Handel bez zakazów

Jak dodał ukraiński wiceminister "przede wszystkim chcemy myśleć nad rozwiązaniem problemu. Mamy nadzieję, że następnym krokiem będzie odwołanie przez Polskę zakazu dla ukraińskich produktów rolnych. Tak naprawdę decyzje odwetowe, czy środki odwetowe ze strony ukraińskiej są tak naprawdę deklaracją tego, co możemy zrobić, ale nie za bardzo chcemy to robić".

msz, wiceminister, jabłoński, ambasador, ukraina, zwarycz, protest, wypowiedź, zełenski

Ambasador Ukrainy wezwany do MSZ w trybie pilnym. Chodzi o wypowiedź prezydenta Zełenskiego

W środę (20 września) w trybie pilnym do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Przyjął go wiceminister w tym resorcie Paweł Jabłoński. „Wiceminister przekazał zdecydowany protest strony...

"Naprawdę to chcemy prowadzenia handlu bez zakazów. Dlatego powiedzieliśmy, że jeżeli polska strona wybierze takie uparte stanowisko co do utrzymania zakazu, będziemy musieli podjąć środki odwetowe. Chcielibyśmy usłyszeć w tym tygodniu ze strony Polski odpowiedź na naszą ofertę, że jest ona badana. Jeżeli będzie odpowiedź pozytywna, nikt nie będzie wracał do sprawy embarga" - oznajmił Kaczka.

Dużo wspólnych tematów

Według wiceministra "tak naprawdę Ukraina i Polska maja świetną współpracę w większości dziedzin".

"To jest naprawdę super potęga, kiedy działamy wspólnie. Jeżeli mamy tych tematów wspólnych dużo, to w jakimś temacie może się zjawić coś, z czym mamy problem, jak zboże - powiedział.

"Bardzo szanujemy to, co robi Polska dla Ukrainy. I właśnie te decyzje, o których mówimy teraz, ta sytuacja ze zbożem, to nie jest przejaw braku szacunku. Odwrotnie, szanujemy Polskę, polską gospodarkę, polski biznes i mówimy, że polityka rolna, handlowa, gospodarcza musi być taka, by uwzględniać przyszłość również i która rozumie właśnie sedno problemu" - ocenił Kaczka.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!