W Puszczy Białowieskiej przybyło żubrów. Zimowe liczenie zakończone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Robert Fiłończuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2022,13:30 Aktualizacja: 22-02-2022,13:49
A A A

779 osobników, w tym ponad 100 cieląt urodzonych w 2021 roku doliczono się w czasie zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej.

To dane według stanu na ostatni dzień 2021 roku na podstawie przeprowadzonych obserwacji - zaznaczył Białowieski Park Narodowy. Na koniec 2020 roku doliczono się 715 osobników.

żubr, puszcza białowieska

Białowieski Park Narodowy przygotowuje się do inwentaryzacji żubrów

Białowieski Park Narodowy przygotowuje się do dorocznej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Jeśli zimowa pogoda się nie zmieni, liczenie tych zwierząt chce przeprowadzić w najbliższych dniach....

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej, gdzie jest ich największa w Polsce populacja, jest przeprowadzane zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują wtedy fakt - przy założeniu, że jest mróz i śnieg - że zwierzęta zbierają się w większe grupy w miejscach dokarmiania i przez dłuższy czas nie oddalają się stamtąd, a pojedyncze sztuki można wtedy wytropić po śladach na śniegu.

Oddzielnie zlicza się cielęta do pierwszego roku życia, drugą klasę stanowi młodzież 2-3 letnia. Liczy się też osobniki dorosłe w wieku 4 lat i powyżej, również z podziałem na byki i krowy.Obserwacje żubrów przeprowadzono na terenie parku narodowego i nadleśnictw: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka.

Ostateczny wynik obserwacji to 779 osobników. W populacji rozróżniono 288 samców i 262 samic, zaś u pozostałych 229 osobników - młodych zwierząt - nie udało się jeszcze płci rozpoznać. W grupie było 107 cieląt, czyli zwierząt w wieku do pierwszego roku życia.

Dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego oceniła, że tegoroczne wyniki obserwacji - z racji zakresu pozyskanych danych - mogą być dokładniejsze, niż ubiegłoroczne. - Ale czy wszystkie żubry były widziane, tego nie możemy powiedzieć, bo przy tak dużej populacji i na tak dużym terenie, jest to niemożliwe. Jest dużo cieląt, co oznacza, że populacja jest w dobrej kondycji i właściwie się rozwija - powiedziała.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj