W Polsce potrzebne są nowoczesne szkoły rolnicze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2021,13:10 Aktualizacja: 19-01-2021,13:41
A A A

Potrzebne są nowoczesne szkoły rolnicze, dobra edukacja, która będzie odpowiadała na wyzwania stojące przed sektorem rolno-spożywczym - przekonywała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa podczas wizyty w Zespole Szkół nr 4 w Nadrożu.

Placówka z powiatu rypińskiego (woj. kujawsko-pomorskie) przeszła pod nadzór ministra rolnictwa 1 stycznia i jest 54. w sieci szkół znajdujących się w gestii resortu.

ZS CKR Stare Lubiejewo, powiat ostrowski, szkoły rolnicze, ministerstwo rolnictwa

Szkoła pod choinkę dostała... kombajn zbożowy

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie (pow. ostrowski, woj. mazowieckie) otrzymali dużych rozmiarów prezent świąteczny - kombajn zbożowy. Maszyna, która została dostarczona do...

- Rolnictwo stale się rozwija, pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań związanych z technologiami satelitarnymi, z rolnictwem precyzyjnym, z technologiami big data. Żeby to wszystko wdrożyć, potrzebne nam są nowoczesne szkoły - podkreśliła Gembicka.

Według wiceminister, kuratela resortu rolnictwa daje przejętym placówkom szkolnym nowe możliwości - bliższej współpracy z instytutami badawczymi, wymiany doświadczeń i uzupełniania wiedzy z innymi szkołami resortowymi.

Założeniem jest, aby szkoły ministerialne przede wszystkim pełniły rolę ośrodków edukacji rolniczej w regionie, w którym funkcjonują. Powinny stać się jednym z ogniw transferu wiedzy do praktyki oraz kreowania procesów innowacji gospodarczych i społecznych, służących zwiększaniu konkurencyjności polskiego rolnictwa.

Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu im. Ziemi Dobrzyńskiej kształci uczniów m.in. w kierunkach: technika mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, agrobiznesu, ogrodnictwa czy rolnictwa, jak również technika weterynarii, architektura krajobrazu, turystyka na obszarach wiejskich oraz technika inżynierii środowiska i melioracji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu