W piątek ruszy wypłata pierwszych emerytur na podstawie nowej ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Karol Kostrzewa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2017,13:50 Aktualizacja: 04-10-2017,14:08
A A A

Najprawdopodobniej już 6 października osoby, które we wrześniu złożyły wnioski emerytalne na podstawie nowej ustawy otrzymają pierwsze świadczenia emerytalne. ZUS zweryfikował już pozytywnie ponad 100 tys. wniosków - poinformował w środę Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

Na antenie radiowej Jedynki powiedział, że ZUS przez ostatnie miesiące przygotowywał system informatyczny, aby sprawnie przeprowadzić analizę wszelkich wniosków, które będą wpływały od osób zainteresowanych przejściem na emeryturę.

wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, emertury, świadczenia, reforma emerytalna

Na emerytury nie zabraknie pieniędzy. Rząd ma rezerwy w budżecie

Dodatkowe 10 mld zł zarezerwowaliśmy w przyszłoroczny budżecie w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Szacujemy, że skorzysta z tego ok. 330 tys. osób – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. 1 października w życie weszły...

- Osoby, które nabywały prawa emerytalne w październiku (...) mogły już składać wnioski od początku września, po to właśnie, aby nie nastąpiła kumulacja wniosków tylko w październiku - wyjaśnił Bochenek.

Pytany, czy jest więcej chętnych do przejścia na emeryturę niż zwykle, odparł, że "w tym momencie to się kształtuje na podobnym poziomie jak to było poprzednio".

- Przewidujemy, że osób, które skorzystają ze swojego uprawnienia na podstawie ustawy, którą wdrożyliśmy jest ok. 330 tys. Do wtorku wniosków, które wpłynęły do ZUS było ok. 210 tys., z czego ponad 50 proc., czyli ponad 100 tys. już właściwie zostało pozytywnie zweryfikowanych. Także te osoby najprawdopodobniej już 6 października otrzymają pierwsze świadczenia emerytalne - powiedział rzecznik rządu.

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Poleć
Udostępnij