W mieście będą strzelać do dzików. Ale ma być bezpiecznie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2017,14:45 Aktualizacja: 03-11-2017,15:52
A A A

Łowczy Lasów Miejskich w Warszawie dostali zielone światło na odstrzał dzików. Populacja zwierząt w stolicy ma zostać zmniejszona ze względów sanitarnych. Liczba osobników ma spaść do 15 grudnia o 50 sztuk.

Dziki coraz częściej zauważają mieszkańcy Ursynowa, Wilanowa, Białołęki Targówka, Wawra, a nawet Pragi, gdzie podeszły w okolice Stadionu Narodowego - informuje portal TVN Warszawa.

Odstrzał wynika z rozporządzenia wydanego przez wojewodę mazowieckiego.

dziki w Warszawie, straż miejska, dzik, Warszawa, dzik w stolicy

Dziki szturmują Warszawę

Nie ma już praktycznie dnia, aby mieszkańcy stolicy nie wzywali na pomoc strażników miejskich do wałęsających się... dzików. Populacja tych zwierząt w okolicach Warszawy jest na tyle liczna, że zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia...
- To odstrzał sanitarny związany z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń. Idea była taka, aby zmniejszyć liczbę zwierząt i tym samym ryzyko przenoszenia wirusa. Jeżeli tego nie zrobimy grożą nam kary - mówi Angelika Gackowska, wicedyrektor LM.

Uspokaja przy okazji, że do dzików strzelać będą doświadczeni pracownicy. - To osoby, które pracują u nas wiele lat, znają topografię miasta, wiedzą, jak zachowują się dzikie zwierzęta. Podobne odstrzały wykonywaliśmy już dwukrotnie. Teraz będą to robiły te same osoby - dodaje.

Wiceszefowa LM zapewnia, że odstrzał nie będzie niebezpieczny dla mieszkańców stolicy. Łowczy nie będą bowiem strzelać w pobliżu miejsca zamieszkania ludzi. Gackowska nie zdradza jednak konkretnych miejsc polowań. Tłumaczy to względami bezpieczeństwa pracowników.

Zastrzelone zwierzęta mają być utylizowane lub "przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny osób dokonujących odstrzału".

źródło: TVN Warszawa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement