Uważaj na barszcz Sosnowskiego. Kontakt grozi oparzeniem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (KB), (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2015,9:20 Aktualizacja: 23-06-2015,11:08
A A A

Barszcz Sosnowskiego - roślina sprowadzona z Kaukazu w latach 50. jako pasza dla zwierząt sieje postrach w parkach i na łąkach.

Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym i stwarzającym poważne zagrożenie dla zdrowia. Po zetknięciu się z rośliną na ciele pojawiają się oparzenia I i II stopnia.

Tę groźną roślinę znalazły osoby spacerujące przy Potoku Służewieckim oraz przy ulicy Solskiej niedaleko Stadionu Narodowego w Warszawie. O roślinach poinformowano zarządców terenów, na których występowała.

Pół miliona złotych na usuwanie barszczu Sosnowskiego

500 tys. zł na usuwanie barszczu Sosnowskiego w Zachodniopomorskiem przeznaczy w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Barszcz Sosnowskiego to silnie parząca roślina, która porasta około 280...
Jak informuje stołeczna straż miejska, blisko 20 krzewów niebezpiecznego barszczu Sosnowskiego zabezpieczyli strażnicy miejscy z II Oddziału Terenowego przy Potoku Służewieckim. Barszcz rósł pomiędzy ulicami Rosoła i Nowoursynowską.

Odkryły go osoby spacerujące w tej okolicy w niedzielę przed południem. Teren, na którym występowały groźne rośliny został zabezpieczony taśmą. Funkcjonariusze poinformowali o tym Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Mokotów.

Na praskim brzegu Wisły barszcz Sosnowskiego rósł w rejonie Wybrzeża Szczecińskiego i wzdłuż ul. Sokolej przy Porcie Praskim. Odkryli go w niedzielę spacerowicze.

Strażnicy miejscy zabezpieczyli rejon występowania rośliny taśmą ostrzegawczą. Powiadomili też pracowników Zarządu Praskich Terenów Publicznych i Zarząd Portów Praskich.

W Małopolsce walczą z barszczem Sosnowskiego. Skutecznie!

O około 30 proc. udało się zmniejszyć ilość barszczu Sosnowskiego po pierwszym roku zwalczania tej groźnej rośliny nowatorską metodą opracowaną przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego.    W projekcie uczestniczy 30...
Z barszczem Sosnowskiego walczymy poprzez obcinanie kwiatostanów, wykopywanie roślin i niszczenie za pomocą środków chemicznych takich jak Raundup.

Ze względu na wysokie koszty  i uciążliwość zwalczania tej rośliny istotna jest konsekwencja w powstrzymywaniu inwazji i zwalczanie jej ognisk, zwłaszcza w czasie, gdy na stanowiskach barszcz rośnie w postaci nielicznych jeszcze roślin.

Barszczu Sosnowskiego nie wolno w Polsce uprawiać, rozmnażać ani sprzedawać.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!