Uwaga, szykują się podwyżki cen paliw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2016,20:25 Aktualizacja: 21-05-2016,20:38
A A A

W najbliższych dniach zapewne zobaczymy kolejne podwyżki dotyczące wszystkich typów paliw, długi weekend, czyli pora wiosennych wyjazdów, może powodować, że operatorzy niektórych stacji mogą próbować powalczyć o lepsze zarobki - ocenili analitycy e-petrol.

"Już w ubiegły piątek napisaliśmy, że podwyżki nie zakończą się w najbliższym czasie - a ceny poniżej 4 zł/l będą zdecydowaną rzadkością. Niestety tego rodzaju praktyka potwierdza się, a długi weekend, czyli pora wiosennych wyjazdów, może powodować, że operatorzy niektórych stacji mogą próbować powalczyć o lepsze zarobki" - wskazali analitycy e-petrol.

paweł szałamacha, pakiet paliwowy, Europejski Kongres Gospodarczy

Pakiet paliwowy mocno zasili budżet państwa

Nawet 2,5 mld zł rocznie wpłynie dodatkowo do budżetu dzięki pakietowi paliwowemu, który we wtorek ma przyjąć rząd – powiedział na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach minister finansów Paweł Szałamacha. Szef resortu...
Przewidują na okres między 23 i 29 maja 2016 r. następujące ceny paliw: benzyna 98-oktanowa kosztować może 4,68-4,79 zł/l, Pb95 ulokuje się w przedziale 4,37-4,48 zł/l, zaś olej napędowy może kosztować 4,06-4,17zł/l. Niezmienne niskie pozostają prognozy cenowe dla autogazu, który może kosztować 1,55-1,61 zł/l.

Eksperci podkreślają, że w tym tygodniu obserwowaliśmy "zauważalną zwyżkę" cen hurtowych wszystkich typów paliw - benzyna podrożała o blisko 40 zł i sprzedawana jest w średniej cenie 3541 zł/m sześc.

W przypadku paliwa dieslowskiego zauważyć się dają zwyżki o niemal 70 zł/m sześc., co daje poziom cen wynoszący 3353 zł/m sześc. Dziewięćdziesięciozłotowa podwyżka jest natomiast udziałem oleju opałowego, którego średnia cena wyniosła dzisiaj 2105 zł/m sześc.

gus, paliwo, granica,

Za wschodnią granicą Polacy kupują głównie paliwa

Polacy za wschodnią granicą kupują głównie paliwa, ale wydają coraz mniej - wynika z obliczeń GUS. Mieszkańcy Polski, przekraczający w III kwartale granicę UE, największe wydatki ponieśli na odcinku z Rosją ok. 120 mln zł, następnie z...
Z kolei eksperci BM Reflex oceniają, że obecnie szansa na spadek cen na stacjach jest niewielka i byłaby możliwa jedynie po warunkiem korekty hurtowych cen paliw w dół, o co najmniej 100 PLN/1000 l i utrzymanie się tej obniżki, przez co najmniej kilka dni.

"Na razie utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo dalszych podwyżek cen benzyn i oleju napędowego w przyszłym tygodniu, średnio do 5 groszy na litrze" - wskazali.

Zdaniem analityków podwyżkom cen benzyn i oleju napędowego na stacjach sprzyja sytuacja na rynku ropy naftowej i na rynku walutowym.

"Ceny ropy naftowej(...), są najwyższe w tym roku. Dodatkowo złoty osłabił się względem dolara, co utrzymuje ceny hurtowe benzyny na poziomie najwyższym od sierpnia, a oleju napędowego od listopada ubiegłego roku. W tym tygodniu ceny diesla w hurcie wzrosły dwa razy więcej niż benzyny" - wskazują analitycy BM Reflex.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu