Uwaga na oferty tańszego oleju napędowego. To może być podróbka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2023,10:00 Aktualizacja: 27-02-2023,10:04
A A A

Przekonuje o tym działalność grupy przestępczej rozbitej przez funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Jej członkowie wprowadzali na rynek różne oleje jako napędowy, oferując produkt po atrakcyjnej cenie.

Stróże prawa z olsztyńskiego Zarządu CBŚP wspólnie z przedstawicielami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (KAS) działania w tej sprawie prowadzą od połowy 2021 roku. Śledztwo toczy się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie grupy wywodzili się z województwa pomorskiego.

kradzież oleju spożywczego, gmina Potęgowo, KMP Słupsk, kradzież paliwa

Nakradł oleju spożywczego i paliwa za 60 000 złotych

25-latek postanowił powiększyć sobie wynagrodzenie za prace remontowe w firmie o magazynowany tam olej spożywczy oraz paliwo. Pokrzywdzony przedsiębiorca oszacował straty na blisko 60 tysięcy złotych. Funkcjonariusze z Posterunku Policji w...

"Mechanizm przestępczy opierał się na sprzedaży paliw płynnych z pominięciem wymaganych należności publicznoprawnych. Zgodnie z dokumentacją, kupowany był olej smarowy, opałowy, bazowy lub inny i wprowadzany do odbioru jako napędowy. Towar w niezmienionej formie, jako pełnowartościowy olej napędowy, pomimo braku wymaganych koncesji, był sprzedawany najczęściej w pojemnikach typu mauzer indywidualnym odbiorcom po zaniżonych stawkach, bez właściwej dokumentacji i z pominięciem należnych zobowiązań podatkowych" - wyjaśnia CBŚP.

Nielegalny handel maskowany był przez tworzenie nierzetelnej dokumentacji finansowo-księgowej. Tylko wstępne szacunkowe wyliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł stracić około 350 tys. zł.

"Na podstawie zebranego materiału dowodowego przeprowadzono akcję, w której uczestniczyło blisko 50 funkcjonariuszy CBŚP i KAS. Zatrzymano 8 osób i zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową dotyczącą handlu i transportu produktów paliwowych, która poddana zostanie szczegółowej analizie. Wszyscy podejrzani usłyszeli w prokuraturze zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełniania przestępstw karno-skarbowych" - informują śledczy. Jak zastrzegają, sprawa ma charakter rozwojowy.

Nabycie z podejrzanego źródła tańszego oleju napędowego, może mieć dla rolnika opłakane skutki. Nowoczesne maszyny bywają bowiem bardzo "wrażliwe" na jakość paliwa wlewanego do baków. Usuniecie awarii może kosztować dziesiątki tysięcy złotych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu