Uwaga, kontrola. Policjanci sprawdzają samochody i maszyny rolnicze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-11-2018,10:05 Aktualizacja: 14-11-2018,10:26
A A A

Funkcjonariusze ruchu drogowego w całym kraju prowadzą 14 listopada ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne "Smog".

Mają one na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.

Policjanci będą również reagowali na inne wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów.

badania techniczne, badanie techniczne ciągnika, traktor, ciągnik, rolnictwo, prawo

Badanie techniczne ciągnika będzie możliwe także poza stacją

Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepisy uwzględnią głosy ze środowiska rolniczego. Ciągniki oraz przyczepy nie będę musiały przechodzić badań technicznych tylko i wyłącznie na stacjach kontroli pojazdów. Zgodnie...

"Działania te pozwolą na wyeliminowanie z ruchu drogowego niesprawnych pojazdów zagrażających bezpieczeństwu oraz nadmiernie zanieczyszczających środowisko naturalne" - informuje Komenda Główna Policji.

Akcja ma również charakter edukacyjny. "Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również zasługa niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności" - zaznacza KGP.

Mundurowi podkreślają, że w związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a przez to negatywnym wpływem wielu substancji na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak też całej fauny i flory, smog stał się problemem na skalę światową.

paliwo, kradzież, kradzież paliwa, Elbląg, przestępstwo, policja

Kradli paliwo z ciągników. Złodziejskie trio zatrzymane

Trzech mężczyzn w wieku 19, 27 i 43 lat zatrzymali policjanci z Elbląga (woj. warmińsko-mazurskie) w związku z licznymi kradzieżami, przede wszystkim oleju napędowego. Gdy funkcjonariusze chcieli w nocy zatrzymać do kontroli na ul. Warszawskiej w...
"Dlatego wszyscy powinniśmy starać się przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji" - tłumaczą policjanci.

Podczas prowadzonych działań wybrane patrole używają przyrządów kontrolno-pomiarowych do stwierdzenia naruszenia wymagań ochrony środowiska.

"Przypominamy kierującym, że policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant, zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt 1 lit c ustawy - Prawo o ruchu drogowym, ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny" - podkreśla Komeda Główna Policji.

Poleć
Udostępnij