Uwaga, gwałtowne burze w kilku regionach. Możliwe podtopienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2015,10:15 Aktualizacja: 15-06-2015,11:14
A A A

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dla województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Ostrzeżenia dotyczą możliwości wystąpienia silnych burz z gradem, z opadami lokalnie nawet do 50 mm. IMGW prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia określa na 80 proc.

Burza, piorun i padłe zwierzęta. Co zrobić, aby uniknąć tragedii?

Podczas letnich, gwałtownych burz rolnicy mogą być pełni obaw. Niejednemu takie wyładowanie elektrostatyczne przerzedziło już stado. Jak zabezpieczyć dobytek przed skutkami uderzenia pioruna? O tym, że takie sytuacje są bardzo groźne przekonali się...
Instytut wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące burz z gradem, burz i intensywnych opadów deszczu dla województwa opolskiego i lubelskiego - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Specjaliści podkreślają, że burza jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym. Podczas jej trwania najbezpieczniej jest przebywać w domu. Jeżeli natomiast zostanie nas poza domem, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie.

Pod żadnym pozorem nie należy go szukać pod drzewami - w miniony weekend w woj. łódzkim mężczyzna został śmiertelnie raniony piorunem właśnie podczas próby ukrycia się przed burzą pod drzewem. Jadąc samochodem najlepiej zjechać na parking lub pobocze i przeczekać - radzi RCB.

Gwałtowne wyładowania atmosferyczne to jedno z zagrożeń. Drugim jest deszcz, który może w poniedziałek padać bardzo intensywnie. RCB ostrzega, że tzw. nawalne opady mogą spowodować gwałtowne wzrosty stanów wód.

Pogoda dla rolników. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj