Uwaga, gwałtowne burze w kilku regionach. Możliwe podtopienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2015,10:15 Aktualizacja: 15-06-2015,11:14
A A A

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dla województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Ostrzeżenia dotyczą możliwości wystąpienia silnych burz z gradem, z opadami lokalnie nawet do 50 mm. IMGW prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia określa na 80 proc.

Burza, piorun i padłe zwierzęta. Co zrobić, aby uniknąć tragedii?

Podczas letnich, gwałtownych burz rolnicy mogą być pełni obaw. Niejednemu takie wyładowanie elektrostatyczne przerzedziło już stado. Jak zabezpieczyć dobytek przed skutkami uderzenia pioruna? O tym, że takie sytuacje są bardzo groźne przekonali się...
Instytut wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące burz z gradem, burz i intensywnych opadów deszczu dla województwa opolskiego i lubelskiego - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Specjaliści podkreślają, że burza jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym. Podczas jej trwania najbezpieczniej jest przebywać w domu. Jeżeli natomiast zostanie nas poza domem, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie.

Pod żadnym pozorem nie należy go szukać pod drzewami - w miniony weekend w woj. łódzkim mężczyzna został śmiertelnie raniony piorunem właśnie podczas próby ukrycia się przed burzą pod drzewem. Jadąc samochodem najlepiej zjechać na parking lub pobocze i przeczekać - radzi RCB.

Gwałtowne wyładowania atmosferyczne to jedno z zagrożeń. Drugim jest deszcz, który może w poniedziałek padać bardzo intensywnie. RCB ostrzega, że tzw. nawalne opady mogą spowodować gwałtowne wzrosty stanów wód.

Pogoda dla rolników. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu