Ustawa o KSC bez poprawek przeszła przez komisje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2021,13:35 Aktualizacja: 15-06-2021,13:37
A A A

Senackie komisje: rolnictwa oraz gospodarki narodowej nie wniosły poprawek do znowelizowanej ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Zakłada ona, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej.

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 1994 r., akcje nowych emisji KSC S.A. mogą obejmować wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych związani ze spółką umowami kontraktacji buraków oraz pracownicy KSC.

Wiktor Szmulewicz, KRIR, Narodoy Holding Spożywczy, Polska Grupa Spożywcza, Jacek Podgórski

Konsolidacja widmo. Rolnicy znów sami będą walczyć o korzystną sprzedaż

To już kolejny rok, kiedy rolnicy będą musieli stanąć do nierównej walki z zagranicznymi skupami i sieciami handlowymi - podaje "Nasz Dziennik". Gazeta zwraca uwagę, że rolnicy czekają na uruchomienie Narodowego Holdingu...

- Skarb Państwa może nabywać akcje, ale bez prawa głosu - poinformował Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

Zmieniona ustawa pozwala SP na nabywanie akcji z prawem głosu. Oznacza to możliwość dokapitalizowania KSC, a to kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej. Powstanie na bazie KSC.

Konsolidacja spółek ma polegać na podniesieniu kapitału zakładowego KSC poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji w zamian za akcje o podwyższonym kapitale.

Chodzi o zwiększenie roli SP w tej spółce, ale dzięki temu wzrośnie także wartość akcji należących do plantatorów i pracowników.

Celem budowy holdingu jest stworzenie na bazie zasobów dostępnych Skarbowi Państwa silnego podmiotu, który przyczyni się do wzmocnienia polskiego przemysłu rolno-pożywczego, a tym samym wpłynie na konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym - wskazał Śliwka.

Obecnie większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa. Ok. 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników spółki.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ustawa będzie jeszcze rozpatrywana na posiedzeniu planarnym Senatu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj