Urządzenia melioracji uszkadzane przy inwestycjach budowalnych. Rolnicy mają przez to spore problemy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2024,6:10 Aktualizacja: 13-04-2024,9:47
A A A

Podtopienia gruntów, uniemożliwiające wykonywanie na nich prac rolnych, to czasem konsekwencja uszkodzeń urządzeń melioracji, które powstają podczas inwestycji budowlanych. Samorząd rolniczy ma istotny postulat w tej sprawie.

Postulat ten Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych - na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej - skierował 10 kwietnia do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Domaga się zmiany przepisów dotyczących inwestycji budowlanych w taki sposób, aby naprawy uszkodzeń melioracyjnych na prywatnych działkach i posesjach wykonywały wyłącznie podmioty do tego uprawnione, mające odpowiednie doświadczenie i wykwalifikowanych w tej sferze pracowników (np. nadzory wodne czy spółki wodne).

Nieruchomości rolne są coraz częściej przekwalifikowywane na działki budowlane i inwestycyjne. Przy inwestycjach budowlanych bardzo często dochodzi do uszkodzeń melioracji (drenarki, rowy, itd.), co w rezultacie skutkuje pogorszeniem zdolności produkcyjnej przyległych gruntów rolnych. Inwestorzy w swoim zakresie próbują naprawić uszkodzenia, ale często wykonują to w sposób niewłaściwy. Źle wykonane naprawy melioracyjne powodują brak odpływu wód. W takich przypadkach na przyległych nieruchomościach rolnych, np. w uprawach, występuje bardzo wysoki poziom wód - podtopienia, który uniemożliwia wykonywanie zabiegów w produkcji roślinnej” - uzasadnia swoje wystąpienie KRIR.

Poleć
Udostępnij