UOKiK ma dowody i karze. Ustawiali przetargi na zrzut szczepionek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2020,13:45 Aktualizacja: 20-01-2020,13:55
A A A

Sześciu przedsiębiorców, którzy świadczyli usługi lotniczego zrzutu szczepionek dla lisów, zawarło zmowę przetargową - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nałożył na nich łączną karę w wysokości ok. 2,7 mln zł.

Jak podał UOKiK, lisy rude są głównymi nosicielami wirusa wścieklizny. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z chorobą są szczepionki zrzucane z samolotów do miejsc bytowania lisów - m.in. lasów i łąk.

Zmowa na rynku wołowiny, wołowina, mięso, ceny wołowiny, bydło

Zmowa na rynku wołowiny?

Spadki cen wołowiny to pokłosie załamania eksportu do Turcji, ale Komisja Europejska nie przychyla się do pomocy jej producentom. A Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał sygnały o zmowie cenowej na rynku za niewystarczające do...

"UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził, że sześciu przedsiębiorców, którzy zajmowali się taką działalnością, zawarło zmowę przetargową. Są to: Airbus Poland (dawniej PZL "Warszawa-Okęcie") z Warszawy, Adriana Aviation z Watorowa, Aeroklub Podhalański z Łososiny Dolnej, Aeroklub Ziemi Lubuskiej z Zielonej Góry, Blue Star i Gwiazda PPHU - obie firmy z Pruszcza Gdańskiego" - czytamy.

Marek Niechciał, prezes UOKiK przekazał, że zdobyte dowody jednoznacznie wskazują, iż przedsiębiorcy zawarli porozumienie, w którym wspólnie uzgodnili warunki startu w przetargach na zrzut szczepionek dla lisów organizowany przez Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii (WIW).

"Ustalili, że nie będą ze sobą konkurować i złożą wspólne oferty. Jeśli któryś z nich chciał samodzielnie ubiegać się o zamówienie lub zostać podwykonawcą innego podmiotu, musiał uzyskać zgodę pozostałych. Za złamanie ustaleń groziła wysoka kara umowna, nawet milion złotych" - powiedział cytowany w komunikacie szef urzędu.

płyny do chłodnic, badanie UOKiK

UOKiK sprawdził płyny do maszyn. Ciekawe wyniki badań

Wykorzystywane m.in. w maszynach rolniczych płyny do chłodnic, a także do spryskiwaczy, zostały przebadane w laboratoriach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na szczęście ich jakość w zdecydowanej większości przypadków była...

Porozumienie trwało w latach 2014-2015. W pierwszym roku należało do niego sześciu ukaranych przedsiębiorców. W 2015 roku zmniejszyło się do czterech uczestników. Byli to: Adriana Aviation, Aeroklub Podhalański, Aeroklub Ziemi Lubuskiej i Blue Star.

Urząd wskazał, że w czasie, gdy trwało porozumienie, w niektórych województwach nie było we wcześniejszym okresie przypadków wścieklizny, dlatego tamtejsze inspektoraty nie organizowały przetargów. Oznaczało to mniej zamówień i konieczność większej rywalizacji o pozostałe.

"Nadeszły gorsze czasy na rynku, ale zamiast walczyć o umowy, przedsiębiorcy postanowili się zmówić. Ustalili, że nie będą konkurować i podzielili zyski. Stracić mogły na tym Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii (WIW), które mogły płacić więcej niż w warunkach konkurencji. To instytucje finansowane ze środków publicznych, więc negatywne skutki porozumienia odczuli wszyscy podatnicy" - podkreślił z kolei Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

agrounia, michał kołodziejczak, sieć sklepów biedronka, marek niechciał, uokik

Zamienili w Biedronce jabłka na polskie. UOKiK wkracza do akcji

Rolnicy zrzeszeni wokół Michała Kołodziejczaka przeprowadzili w jednym ze sklepów sieci Biedronka akcję zamiany jabłek portugalskich na polskie. Praktykom firmy przyjrzy się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów....

Według Urzędu, straty WIW mogły być tym większe, że zmowę zawarło większość przedsiębiorców zdolnych do świadczenia usługi zrzutu szczepionek z samolotów. Uczestnicy zmowy mieli w przetargach zazwyczaj tylko jednego konkurenta – konsorcjum złożone z dwóch innych spółek.

UOKiK podał, że w 2014 r. uczestnicy zmowy wyeliminowali między sobą konkurencję i nie konkurowali ze sobą we wszystkich 12 przetargach organizowanych przez WIW na terenie całego kraju. W 2015 r. wystąpili wspólnie w dziewięciu na 10 przetargów na usługę zrzutu szczepionki.

Za udział w zmowie przetargowej prezes UOKiK nałożył na sześć podmiotów kary finansowe w łącznej wysokości blisko 2,7 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.