Unia jest niewydolna. Szef resortu nie szczędzi słów krytyki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2020,9:15 Aktualizacja: 25-03-2020,9:20
A A A

- Dotychczasowe działania UE w sprawie koronawirusa pokazały, że jest ona niewydolna. Decyzje są spóźnione i nieadekwatne do sytuacji, pandemia obnażyła powolność reakcji i biurokracji. Dziś potrzebne są szybkie i zdecydowane decyzje - mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W rozmowie z "Gazetą Polską" szef resortu rolnictwa zapewnił ponownie, że dzięki ciężkiej pracy rolników mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

jan krzysztof ardanowski, premie dla pracowników, krus, arimr, zasiłek choroby rolników

15 złotych chorobowego. Ardanowski: to żenująca kwota

- Żeby podnieść zasiłek chorobowy rolników do 50 zł dziennie, trzeba by zwiększyć miesięczną składkę o blisko 100 zł - wyliczył minister Jan Krzysztof Ardanowski. Odniósł się też do zarzutów o rozdawanie milionów na...

Dopytywany, czy nie zostaniemy z nadwyżką żywności a - co za tym idzie - spadną ceny i rolnicy będą musieli oddawać produkty za półdarmo, polityk przyznał, że jest takie niebezpieczeństwo.

- Jednak transport żywności się odbywa. Z pewnością najtrudniejsza sytuacja dotyczyć będzie sektora wołowiny - 80 proc. mięsa jest eksportowane. Co do cen płaconych hodowcom, to mówiłem już niejednokrotnie, że ze względu na rozproszenie i brak powiązań z przetwórstwem rolnicy są najsłabszym ogniwem w łańcuchu żywnościowym - przypomniał.

Minister rolnictwa podkreślił, że przejawy wybujałej chęci wzbogacenia się poprzez niskie ceny oferowane rolnikom i wysokie ceny dla konsumentów będą z całą surowością tępione. - Służby kontrolne państwa już działają - zapewnił.

Ardanowski ocenił także dotychczasowe działania UE w sprawie koronawirusa. Według niego pokazały, że Unia jest niewydolna.

- Decyzje są spóźnione i nieadekwatne do sytuacji. Słychać to coraz częściej ze wszystkich stron. Pandemia obnażyła powolność reakcji i biurokracji. Dziś potrzebne są zdecydowane decyzje. Jestem przekonany, że komisarz Janusz Wojciechowski szybko poinformuje o planowanych działaniach. Teraz na pierwszym miejscu jest walka z epidemią, walka o zdrowie i życie ludzi - stwierdził.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj