Umowa handlowa z Mercosur musi zostać zweryfikowana

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2022,11:15 Aktualizacja: 08-03-2022,11:33
A A A

Polska jest za zweryfikowaniem stanowiska UE w sprawie umowy handlowej z Mercosur - mówił Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa na sejmowej komisji rolnictwa.

Unia Europejska i Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj) pod koniec czerwca 2019 r. osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie negocjowanej blisko 20 lat umowy handlowej. Ma otworzyć rynki na produkty i zwiększyć wymianę handlową; musi być jeszcze ratyfikowana przez kraje członkowskie.

umowa UE-Mercosur, kraje Mercosur, ameryka południowa, wołowina, handel wołowiną

Polska domaga się klauzul ochronnych w umowie z Mercosur

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa oświadczył, że będzie się domagał wprowadzenia klauzul ochronnych w związku z zawarciem umowy handlowej między Unią Europejską a krajami Mercosur. Resort podał, że polityk spotkał się z grupą zajmującą...

Wiceszef resortu wskazał na posiedzeniu komisji, że ministerstwo podziela opinię wielu organizacji rolniczych, że umowa stanowi duże zagrożenia dla unijnego rolnictwa.

Przypomniał, że Polska wraz z częścią krajów UE jest sceptyczna wobec porozumienia, obawiając się m.in. zwiększonego importu do Europy cukru trzcinowego z Brazylii, wołowiny z Argentyny, a także drobiu czy spirytusu z trzciny cukrowej, który może posłużyć do produkcji bioetanolu.

Dodał, że od momentu zakończenia negocjacji sytuacja w rolnictwie zmieniła się, zwłaszcza w kontekście propozycji nowego zielonego ładu. - Polska jest za tym, żeby zweryfikować stanowisko UE ws. umowy handlowej z Mercosur - powiedział Bartosik.

Małgorzata Tracz (KO) zwróciła uwagę, że już oficjalnie kilka krajów europejskich, w tym m.in. Francja, Belgia, Holandia czy Austria, wypowiedziało się przeciw tej umowie. Jak oceniła, umowy w tym kształcie to "handlowanie środowiskiem" i przyzwolenie na wycinkę Puszczy Amazońskiej.

Biorący udział w posiedzeniu komisji Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych poinformował posłów, że obroty handlowe między Polską a krajami Mercosur w 2021 roku wyniosły 3 mld euro, co stanowi 0,53 proc. całości obrotów handlowych za 2021 rok. Jak podkreślił, resort rozwoju, wspólnie z ministerstwem rolnictwa i rządem, będzie zabiegać o to, żeby polskie rolnictwo nie ucierpiało na tej umowie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu