Ukraińcy odesłani do domów, a właściciel firmy zapłaci karę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2020,13:05 Aktualizacja: 10-02-2020,13:10
A A A

Trzech nielegalnie zatrudnionych przy pracach leśnych obywateli Ukrainy ujawnili na terenie województwa lubelskiego funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG).
 
Mężczyźni w wieku 39-49 lat pracowali bez wymaganych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy i zezwoleń uprawniających ich do wykonywania pracy.

straż graniczna, nielegalne zatrudnianie obcokrajowców, agencja pośrednictwa pracy

Pracowali "na lewo" w zakładzie mięsnym

64 cudzoziemców wykonywało nielegalnie prace w przetwórstwie mięsnym na terenie powiatu kieleckiego - poinformował Karpacki Oddział Straży Granicznej (KOSG). Pogranicznicy z placówki w Kielcach (woj. świętokrzyskie) skontrowali...

"Byli nielegalnie zatrudnieni przy pracach leśnych na terenie gminy Wyryki w powiecie włodawskim. W związku ze stwierdzonymi podczas kontroli nieprawidłowościami, wobec cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne. Zobowiązano ich do opuszczenia naszego kraju w terminie 30 dni oraz wydano im zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski na okres 1 roku" - informuje NOSG.

Nie uniknie prawdopodobnie kary także właściciel firmy, który według pograniczników złamał przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grozi mu za to grzywna w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.

W ubiegłym roku funkcjonariusze z NOSG przeprowadzili prawie 500 kontroli legalności zatrudnienia, które objęły ponad 11 tys. cudzoziemców. Przeszło 300 z nich zostało zobowiązanych do opuszczenia Polski, wobec 432 skierowano wnioski do sądu o ukaranie.

Pogranicznicy wystawili też wnioski o ukaranie 160 pracodawców nielegalnie zatrudniających obcokrajowców.

Żeby takich sytuacji było jak najmniej, NOSG w ciągu ostatnich lat zorganizował kilkadziesiąt szkoleń poświęconym zasadom zatrudniania cudzoziemców oraz prowadzenia działalności gospodarczej przez nich na terytorium RP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement