Twoja wieś może wygrać w konkursie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2016,14:05 Aktualizacja: 10-04-2016,14:07
A A A

Do 29 kwietnia br. będą przyjmowane zgłoszenia do siódmej edycji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska". Przedsięwzięcie mające promować aktywne i rozwijające się wsie jest skierowane do sołectw z woj. lubuskiego.

Organizatorem konkursu jest urząd marszałkowski w Zielonej Górze i Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów przy wsparciu Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku oraz Lubuskiej Izby Rolniczej.

nalewka sosnowa, produkty tradycyne, lubuskie

Śliwa w occie i Nalewka sosnowa. Lubuskie produkty tradycyjne

Śliwa w occie i Nalewka sosnowa „sosnówka” to dwa kolejne specjały, które wpisano na listę produktów tradycyjnych województwa lubuskiego. Lista liczy obecnie 43 pozycje – poinformował PAP rzecznik...
Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego celem przeglądu jest znalezienie miejscowości, które wyróżniają się aktywnością mieszkańców, estetyką i dbałością o środowisko.

Ponadto konkurs ma inspirować mieszkańców wsi regionu i upowszechniać najlepsze wzorce działania poszczególnych sołectw.

Na zwycięzców czekają nagrody finansowe - 8 tys. zł za pierwsze oraz odpowiednio 6 tys. i 4 tys. za dwa kolejne miejsca. Po ocenie formalnej i wizytacjach w zgłoszonych wsiach, jury wyłoni laureatów w połowie czerwca br.

Wybierając miejscowości jury dużą uwagę zwraca na aktywność i zaangażowanie ludności w życie i codzienność wsi. Komisja ocenia m.in.: kultywowanie tradycji, przekazywanie wartości i obyczajów.

lubuskie_centrum_winiarstwa

Lubuskie Centrum Winiarstwa już działa

Lubuskie Centrum Winiarstwa ma pełnić rozmaite funkcje – reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjną, dydaktyczną i muzealną. Utworzony kosztem 4 mln zł obiekt w Zaborze, oddano właśnie do użytku. Aż 99 proc. tych środków pochodzi z...
Ważnym aspektem jest również stwarzanie przestrzeni do realizacji nowych pomysłów, które jednoczą mieszkańców zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia.

Zgodnie z zapisami regulaminu z terenu jednej gminy można zgłosić dowolną liczbę sołectw - nie może to jednak być miejscowość, która wygrała w którejś z pięciu poprzednich edycji konkursu.

Przed rokiem tytuł "Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej" zdobyły Nowiny Wielkie w gm. Witnica.

Jury doceniło społeczność tej miejscowości m.in. za kultywowanie tradycji i stwarzanie przestrzeni do realizacji nowych pomysłów, które jednoczą stare i młode pokolenie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj