Tusk: rozmawiamy ze stroną ukraińską o całkowitym zamknięciu granicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2024,16:00 Aktualizacja: 28-02-2024,17:14
A A A

W zwołanym na czwartek szczycie rolniczym w Centrum Dialogu w Warszawie weźmie udział premier Donald Tusk, który spotka się z liderami protestujących grup - poinformował w środę szef rządu. Dodał, że w związku z napływem produktów rolnych z Ukrainy, prowadzone są rozmowy o możliwym czasowym zamknięciu granicy.

"Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie, jutro o godzinie 14:00 w Centrum Dialogu spotkam się z liderami wszystkich protestujących wczoraj w Warszawie grup" - powiedział szef rządu.

Tusk poinformował też, że prowadzone są rozmowy ze stroną ukraińską o całkowitym zamknięciu granicy na wymianę towarową. Jak jednak zaznaczył, byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron.

"Rozmawiamy także ze stroną ukraińską o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu w ogóle wymiany towarowej. O tym też będę rozmawiał jutro z polskimi rolnikami, ale takie rozwiązanie byłoby tylko tymczasowe i obustronnie bolesne" - powiedział Tusk.

mswia, kierwiński, granica, ukraina

Szef MSWiA: wpisanie przejść granicznych na listę infrastruktury krytycznej nie wpływa na legalność zgromadzeń

Decyzja RCB ws. wpisania przejść granicznych na listę infrastruktury krytycznej nie wpływa wprost na legalność bądź nielegalność zgromadzeń - zapewnił w piątek szef MSWiA Marcin Kierwiński. Jednocześnie dodał, że daje ona służbom szersze pole...

"Jestem gotów podjąć decyzje nawet twarde, jeśli chodzi o granicę z Ukrainą, zawsze w porozumieniu z Kijowem, żeby nie było napięć niepotrzebnych między Warszawą a Kijowem, ale musimy znaleźć rozwiązanie które będzie długotrwałe" - dodał.

Premier jednocześnie poinformował, że odblokowane środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), z Recovery and Resilience Facility, mają służyć polskim rolnikom i producentom żywności.

"Już pierwsza transza, która powinna być wypłacona - może nawet jutro, na pewno w najbliższych dniach - to jest 6 mld euro, ale prawie 1,5 mld euro powinno trafić do drobnych producentów żywności w Polsce, do drobnych firm i gospodarstw" - powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że Polska jest najbardziej proukraińskim państwem, również jeśli chodzi o gotowość niesienia pomocy, ale jednocześnie ma też największe w Europie problemy wynikające z wojny rosyjsko-ukraińskiej, a cena jaką płacimy za unijną decyzję o wolnym handlu z Ukrainą, jest z punktu widzenia polskich interesów, zbyt wysoka.

premier, tusk, ukraina, relacje z ukrainą

Tusk o relacjach z Ukrainą: nie ma deficytu, jest jeden krytyczny moment dotyczący ukraińskiego zboża

Nie ma deficytu relacji polsko-ukraińskich, jest jeden krytyczny moment dotyczący eksportu ukraińskich zbóż - oświadczył w poniedziałek premier Donald Tusk. Jego zdaniem "to byłby największy idiotyzm w historii naszych narodów,...

"Szukamy cały czas rozwiązania, które uchroni polski rynek, ale też europejski rynek, od zalewu wyraźnie tańszymi produktami rolnymi. Chcemy pomóc Ukrainie, ale nie możemy pozwolić na to, żeby ta pomoc przyniosła bardzo negatywne skutki dla naszych obywateli. Jestem w stałym kontakcie z ukraińskimi przyjaciółmi i oni też to rozumieją. Musimy znaleźć rozwiązanie, które (...) ochroni nasz rynek i naszych rolników przed nierówną konkurencją" - powiedział.

Premier przypomniał, że w Europie w magazynach jest dużo ponad 20 mln ton nadwyżki zboża z czego w Polsce mamy 9 mln nadwyżki.

Szef rządu poinformował ponadto, że Polska nie zgadza się na zaproponowane nam przez Brukselę limity wwozu towarów rolnych z Ukrainy. Jak wyjaśnił proponowane limity zakładają, aby do Polski mogło wjeżdżać średnio tyle towarów co w latach 2022-2023.

"Polska będzie proponowała w Brukseli i będę oczekiwał pełnej solidarności od wszystkich, żeby tym okresem referencyjnym nie był rok 2022-2023, czyli już wojna, kiedy to napłynęło w takiej masie, tylko czas sprzed wojny, czyli żeby te limity na produkty rolne z Ukrainy były o wiele bardziej restrykcyjne, czyli nie zagrażały de facto polskim producentem" - dodał.

litwa, posłowie, polska, granica

Posłowie z Litwy apelują o niedopuszczenie do zablokowania granicy przez polskich rolników

Litewska sejmowa komisja ds. wsi wezwała w poniedziałek prezydenta i rząd do omówienia planów polskich rolników zablokowania od piątku największego przejścia granicznego między oboma krajami Kalwaria-Budzisko....

Szef rządu poinformował też, że prowadzone będą rozmowy o możliwych dopłatach do zboża i o takich inicjatywach, które pozwolą sprzedać polskie zboże tak szybko jak to możliwe.

"My kupimy to jako państwo, możemy pomóc w skupie tego zboża, tak żeby polskie zboże było atrakcyjniejsze od ukraińskiego na przykład" - dodał.

Premier przyznał jednocześnie, że ewentualne wycofanie się Polski z europejskiego Zielonego Ładu oznaczałoby, że nie otrzymywalibyśmy dopłat bezpośrednich.

"W związku z czym warto się pochylić i powiedzieć precyzyjnie, co jeszcze w Zielonym Ładzie musimy zmienić, tak żeby zbudować konsensus przynajmniej wśród niektórych państw członkowskich, żeby uzyskać to co chcemy, ale żeby nie stracić przy okazji więcej niż zyskamy. Będę rozmawiał o wszystkich możliwych scenariuszach" - podkreślił.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu