Trwa okres lęgowy bocianów. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Gorczyca PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2024,9:15 Aktualizacja: 15-05-2024,15:17
A A A

Pierwsze jajka w pojawiły się w bocianich gniazdach wzdłuż Warty w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego. Teraz przez miesiąc bocianie pary będą na zmianę je wysiadywać. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców – powiedział PAP.PL Michał Bielewicz z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.

Okres lęgowy bocianów trwa od kwietnia do lipca. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez niemal dwa miesiące. "Odchowanie młodych bocianów to spore wyzwanie dla rodziców, a wykarmienie przykładowo czterech takich głodomorów nie jest wcale taką łatwą sprawą, dlatego, aby się to udało, to taka bociania rodzina musi mieć wokół gniazda bogatą bazę żywieniową" – opisał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Wyjaśnił, że dla bocianów najbardziej atrakcyjne żywieniowo są łąki, pastwiska i rozlewiska. "To właśnie na takich terenach bociany znajdują najwięcej pokarmu dla siebie i dla młodych" - dodał. Bociany żywią się płazami, drobnymi bezkręgowcami, dużymi owadami, drobnymi gryzoniami i gadami.

bocian, bociany, populacja, gniazda bocianów

Zbliża się ogólnopolskie liczenie bocianów. W ostatnich latach ich ubyło

Naukowcy i przyrodnicy szykują się do międzynarodowego liczenia bocianów białych. W ramach dużego przedsięwzięcia, które realizowane jest co 10 lat, werbują wolontariuszy, którzy przeliczą gniazda w ponad 2,5 tysiącach polskich...

Samice bocianów składają najczęściej od 3 do 5 jaj, które na zmianę z samcem wysiadują przez około 34 dni. "Przy sprzyjających warunkach pogodowych i pokarmowych faktycznie uda się rodzicom wychować cztery, czy pięć młodych. Ale w momencie, kiedy dochodzi do załamania pogody, trudniej jest znaleźć pokarm, to wtedy niestety, ale młode bociany albo giną, albo są przez rodziców z gniazda usuwane" - powiedział.

Bociany, które na przykład muszą wychować 4 pisklęta, dostarczają im około 3 kilogramów pożywienia dziennie. W pierwszych dniach życia młode bociany odżywiane są głównie dżdżownicami.

"Bociany są cały czas pod opieką ornitologów, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska i przyrodników. Są regiony, gdzie bociany zostały objęte monitoringiem. Warto też pamiętać, że w tym roku odbywa się spis bocianów w całym kraju" - podsumował Bielewicz.

Poleć
Udostępnij