Transport ukraińskiego zboża jest w interesie rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2022,13:40 Aktualizacja: 08-06-2022,14:15
A A A

Polscy rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża - to jest tranzyt, który realizujemy i pomagamy - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Wicepremier w RMF FM podkreślił, że to jest "tak naprawdę w interesie rolników". - Dlatego, że jeśli kraje Afryki Północnej nie dostaną zboża ukraińskiego, to może się okazać, że w drugim półroczu ceny będą już całkowicie szalały. Stracimy całkowicie kontrolę nad rynkiem zbóż, a jeszcze gorzej, bo stracimy kontrolę w ogóle nad głodem - tłumaczył.

Donald Tusk, Biestrzyków, pomoc dla Ukrainy, eksport zboża

Polscy rolnicy nie powinni tracić na pomocy dla Ukrainy

Chcemy wszyscy pomagać Ukrainie, to jest bezdyskusyjna sprawa, ale trzeba to tak zorganizować, aby pomoc dla Ukrainy nie oznaczała bardzo dotkliwych strat dla polskich rolników - powiedział Donald Tusk. Lider PO odwiedził 6 czerwca...

Szef resortu był pytany o to, ile Polska jest w stanie przewieźć ukraińskiego zboża. - W krótkoterminowym czasie, czyli w najbliższych dwóch miesiącach, jesteśmy w stanie maksymalnie do półtora miliona ton miesięcznie. Bez nowej infrastruktury, bez wsparcia logistycznego, technicznego więcej nie możemy zrobić - tłumaczył. Zaznaczył, że Ukraińcy chcieliby, aby tranzytem przez Polskę przejeżdżało 4,5 miliona ton zboża miesięcznie.

Kowalczyk dopytywany, czy Unia Europejska pomogła Polsce i Ukrainie dostarczając wagony, samochody, odparł: - Jak na razie nie, wydała komunikat 12 maja, że będzie koordynować pomoc. Korytarze solidarnościowe - ja czekam na konkretną pomoc, czyli naczepy samochodowe, wagony, urządzenia przeładunkowe mobilne, bo to jest ważne, ponieważ mamy różne tory w Ukrainie i w w Polsce. Więc to by nam się bardzo przydało - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu