Takiej pasieki jeszcze nie było. Ma dać dużo miodu!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2018,10:00 Aktualizacja: 27-05-2018,10:13
A A A

Pierwsza dzielnicowa pasieka na dachu, założona w ramach projektu miejskiego Budżetu Obywatelskiego, zainaugurowała w działalność na budynku Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Pierwszy miód spodziewany jest już w czerwcu.

Jak podkreśliła Justyna Ożóg, która jest wnioskodawczynią projektu, jest to pierwsze w Krakowie takie przedsięwzięcie na dachu. Za projektem zagłosowało w zeszłorocznej edycji BO ponad 1,1 tys. mieszkańców dzielnicy Prądnik Czerwony.

Bożepole, powiat wejherowski, pomorze, oprysk pola rzepaku, wymarłe pszczoły, pszczelarstwo, ryszard voss

Zginęły tysiące pszczół. Jest ugoda pszczelarzy z rolnikiem

Rolnik z Bożegopola koło Wejherowa przypadkowo unicestwił tysiące pszczół. Ryszard Voss, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku apeluje o właściwe stosowanie środków ochrony roślin. Na początku tygodnia rolnik z...

- Nasza pasieka jest wyjątkowa, bo jest pasieką obywatelską. Tak jak w rodzinie pszczelej wszyscy pracują na wspólny efekt, tak ten projekt jest zasługą wielu osób i instytucji, które włączyły się w jego realizację - dodała Ożóg.

Mini pasieka składa się z trzech uli mieszczących ok. 150 tys. pszczół. Według pomysłodawców obiekt ma znakomite warunki do prowadzenia pasieki ze względu na swoje usytuowanie, z dala od zabudowań mieszkalnych oraz w bliskim sąsiedztwie zieleni i roślin kwitnących.

Uli dogląda Krzysztof Pietruch, doświadczony pszczelarz zrzeszony w Kole Pszczelarskim Kraków Krowodrza-Prądnik. Dzięki specjalnie zamontowanej kamerze życie pszczół będzie można podglądać "on-line" w czasie rzeczywistym. Pomysłodawcy zaplanowali też cykl czterech otwartych warsztatów edukacyjnych adresowanych do wszystkich mieszkańców dzielnicy, poświęconych tematyce pszczół, pszczelarstwa i ekologii.

Zdaniem pszczelarza tegoroczny sezon zaczął się wyjątkowo udanie, dlatego spodziewa się on dużej ilości miodu. Pierwszego będzie można skosztować w przyszłym miesiącu.

Zakładanie mini pasiek na dachach instytucji publicznych staje się popularne w Krakowie. Od zeszłego roku działa tam miejski projekt "Pasieka Kraków", który ule posiada na wielu obiektach gminnych, m.in. Zarządu Budynków Komunalnych czy Nowohuckiego Centrum Kultury. Pasieki są też na gmachach Teatru im. Słowackiego, Akademii Górniczo-Hutniczej czy galerii handlowej Kazimierz.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE